RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Suud ve ABD Savunma Bakanları ‘İran Tehdidi’ni Görüştü

Suud basınında yer alan habere göre, Amerikan Savunma Bakanı James Mattis ve Suud Savunma Bakanı Muhammed bin Selman bin Abdülaziz, yaptıkları telefon görüşmesinde “İran’ın bölge meselelerine müdahil olmasına” karşı olduklarını dile getirdiler.

Suud ve ABD Savunma Bakanları ‘İran Tehdidi’ni Görüştü
03.02.2017 © RAST HABER

Habere göre Mattis ve Muhammed bin Selman, İran’ın bölgenin istikrarını ve güvenliğini zedelemek amacıyla bölge meselelerine müdahil olduğunu ve bunun asla kabul edilebilir olmadığını ifade ettiler.

31 Ocak 2017 tarihinde yapılan telefon görüşmesinde ABD Savunma Bakanı Mattis İran’ın Ortadoğu’da istikrarı bozan en büyük güç olduğunu ifade ederken, ‘Şii İran’ vurgusu yapan Suud prensi ise İran’ın müdahaleci tavrından rahatsız olduğunu ısrarla dile getirdi.

Telefon görüşmesinde taraflar ‘iki dost ülke’nin stratejik ilişkilerinin daha da gelişmesi yönünde gönüllü olduklarını ifade ettiler.

Suud prensinin kendisinden övgüyle söz ettiği James Mattis’in 66 yaşında olduğu, Birinci Körfez Savaşı’nda komutan olarak görev yaptığı, ayrıca 2003 yılında Irak’a saldıran ordu bölüklerinden birine komutan olup, yine 2010 yılında da Afganistan ve genel olarak doğuyu kapsayan Amerikan Merkezi Yönetiminin başkanlığı görevini yürüttüğü biliniyor.

Ayrıca Suud’un Amerika’nın yönettiği ve Suriye’de IŞİD’e karşı yürütülen operasyona dahil olduğu, ayrıca ABD’nin Yemen’deki Husilere karşı yürüttüğü saldırılarda Suud’a uçakları için yakıt ve istihbarat desteği sağladığı biliniyor. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER