RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Suudi Rejim Yemen Halkını Misket Bombalarıyla Katlediyor

Suudi Rejim Yemen Halkını Misket Bombalarıyla Katlediyor
20.12.2016 © RAST HABER

RASTHABER- İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon, Suudi Arabistan’ın Yemen’de İngiliz yapımı misket bombaları kullandığını doğruladı.

İngiltere Avam Kamarası’na bir rapor sunan İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon, Arabistan’ın Yemen savaşında, 1980 yılında İngiltere’den satın aldığı misket bombalarını kullandığını bildirdi.

Guardian gazetesi dünkü sayısında, Arabistan ve müttefiklerinin Yemen savaşında İngiltere’den satın aldığı misket bombalarını yaygın biçimde kullandığını ifşa etmesinin ardından İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon konuya ilişkin açıklama yaparak söz konusu iddiayı doğruladı.
Uluslararası Af Örgütü de bundan bir süre önce yayımladığı bildiride; Yemen’de patlamamış misket bombalarının bulunmasının, ülkenin bazı bölgelerini mayın tarlasına çevirdiğini ve halk için büyük tehlike arz ettiğini ifade etmişti.

Öte yandan İngiltereli askeri üst düzey bir yetkili İngiltere yapımı misket bombalar konusunun mümkün olan en üst düzeyde gündeme getirildiğini söyledi.

 İngiltere hükümetinden bir sözcü de şu ifadelerde bulundu: “Hükümet bu tip iddiaları çok ciddiye almaktadır. Biz mevcut bütün bilgileri kullanarak ve bütün ihtimalleri göz önünde bulundurarak, bu konuyu dikkatli bir şekilde inceleyecek ve Suudilerin liderliğindeki koalisyonla paylaşacağız.”
 
İngiltere 2011 yılında misket bombalarının kullanımını yasaklayan uluslararası anlaşmayı imzaladı. Londra imzaladığı bu anlaşma nedeniyle, diğer ülkelerin kullanımını engellemek için bütün misket bombalarını imha etmeliydi.
 
Bu misket bombaları taşıyan silah ve mühimmatlar, onlarca ve yüzlerce bomba taşıyabilmektedir ve hedefe isabet ettiğinde bir futbol sahası büyüklüğündeki geniş bir alanda dağılmaktadır. Bu misket bombalarının çoğu genellikle patlamamakta ve o bölgeyi potansiyel bir mayın tarlasına dönüştürmektedir.
 
Misket bombaları çok geniş bir alana yayılması nedeniyle, çok sayıda insan kaybına neden olmakta ve aktif olmaması halinde de aylarca, hatta yıllarca sivil kayıplarına sebebiyet vermektedir.
 
Yemen’in yeni Başbakanı Abdülaziz Salih Bin Habturi geçen hafta çarşamba günü İngiltere’yi Yemen’de savaş suçu işlemekle suçlamıştı.
 
Habturi, İngiltere’nin Arabistan’a misket bombaları sattığını ve Suudilerin halkı bombalamak için İngiltere’nin mühimmatlarını kullandığını belirterek şunları söyledi: “İngiltere, Yemen’de halkın bombalanmasında ortaktır.”
 
İngiltere Başbakanı Theresa May geçen hafta, ülkesinin Avam Kamarası’nda, Londra’nın Arabistan’ın saldırılarını desteklediği ve savunduğu konusuna değinerek, “Uluslararası kanunların ihlali hakkındaki bütün iddialar uygun bir şekilde incelenecektir” dedi.
 
Arabistan 2015 yılı mart ayından itibaren Yemen’in istifa eden Cumhurbaşkanı Abd Rabbuh Mansur Hadi’yi yeniden iktidara geçirebilmek ve Yemen Ensarullah Hareketi’ni zayıflatmak için fakir bir Arap ülkesi olan Yemen’e yönelik saldırılara başladı.
 
Arabistan liderliğindeki koalisyonun Yemen’e saldırısında şimdiye kadar çoğunluğu sivillerden oluşan 11 bin 400 Yemenli öldürüldü.
 
Suudiler bu saldırılarında defalarca, okulları, hastaneleri, yerleşim alanlarını, caddeleri, pazarları ve sığınmacıların bulunduğu kampları bombaladı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER