RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Suudi Rejim Yemen Halkının Direnişi Karşısında Kan Kaybediyor

Suudi Rejim Yemen Halkının Direnişi Karşısında Kan Kaybediyor
30.01.2017 © RAST HABER

RASTHABER-Yemen savaşındaki son gelişmeler, Arabistan’ın Yemen savaşında daha çok destek beklediği Trump’ın başkanlığının başlaması, Halep’te Suriye ordusunun teröristlere karşı kazandığı başarılar ve teröristlerin El-Bab şehrinde yenilmek üzere olmaları olayların akışının Arabistan ve müttefiklerinin kontrolünden çıkmasına neden oldu. 

Arabistan liderliğindeki koalisyonun 2 yıldır sürdürdüğü Yemen’e yönelik savaşta tüm askeri ve mali imkanlar ve medya seferber edilmiştir. Buna karşın Yemen hiçbir askeri ve maddi imkana sahip değildir.

Tüm bunlara rağmen Suudi rejim liderliğindeki koalisyon siyasi ve askeri alanda hiçbir ilerleme kaydetmeyi başaramadı. 

Yemen’e karşı kurulan koalisyon Yemen savaşında ekonomik kuşatma gibi tüm kartlarını tükettikten sonra şuan yaklaşık 2 haftadır  bir kez daha Bab’ül Mendep sahillerinde ilerlemeye çalışıyor. Suudi rejim önderliğindeki koalisyon Yemen Ordusu karşısında art arda ağır yenilgiler aldıktan sonra Bab’ül Mendep sahillerinde ilerlemeyi deniyor.

Koalisyon güçleri geçtiğimiz birkaç saat içinde Yemen halkına karşı 100’den fazla hava saldırısı gerçekleştirildi. Bu saldırılarda fosfor bombaları kullandı. 

Yemen’in iç bölgelerindeki cephelerde yaşanan savaşların dışında, her gün birçok Arabistan askeri Arabistan’ın güney sınır bölgesinde Yemen ordusu ve halk birlikleri tarafından öldürülmektedir. 

Arabistan Kuveyt ve Cenevre konferanslarında yaptığı yoğun baskılara rağmen hiçbir ayrıcalık kazanmayı başaramadı. 

BM Yemen Özel Elçisi İsmail Velit Şeyh Ahmet’in bu hafta başında Yemen’e yaptığı ziyarette Yemen milli kurtuluş hükümeti dışişleri bakanı ile Sana’da yaptığı görüşme Suudi rejim önderliğindeki koalisyonun Yemen’deki çok boyutlu yenilgisinin göstergesiydi. 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER