RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Suudi Rejim Yemen Ordusu’nun Füze Saldırısı Karşısında Niçin Sessiz Kaldı?

Rey El-Yevm gazetesi salı günü yayınladığı yazıda, Suudi rejimin Yemen Ordusunun Riyad’a düzenlediği saldırı karşısındaki sessizliğini değerlendirdi.

Suudi Rejim Yemen Ordusu’nun Füze Saldırısı Karşısında Niçin Sessiz Kaldı?
07.02.2017 © RAST HABER

RASTHABER-Rey El-Yevm gazetesi şunları yazdı: “Yemen’de Ensarullah Hareketi ve Abdullah Salih Koalisyonu açık bir şekilde balistik bir füzenin Arabistan’ın başkenti Riyad’ın batısındaki askeri bir üsse fırlatıldığını açıkladı. Bu koalisyon ayrıca Riyad’ın füzelerin hedefi olduğunu vurguladı.

Burada dikkat çeken husus, bu füzenin Riyad’ın batısında bulunan Arabistan askeri üssüne, Arabistan’ın “Kararlılık Fırtınası” olarak adlandırdığı Yemen’e işgalinin üçüncü yılına kısa bir süre kala fırlatılmasıdır. Bu füzenin fırlatılması aynı zamanda Arabistan’ın El-Hadide limanı yakınlarında bir destroyerine düzenlenen saldırıdan ve bu saldırı sonucu iki elemanın öldürüldüğü ve üçünün de yaralandığı olaydan birkaç gün sonra gerçekleşmiştir.

Pazartesi günü Suudi Arabistan Kralının başkanlığında düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında Arabistan Enformasyon Bakanı Adil Et-Tarifi tarafından okunan Suudi Kralı Salman Bin Abdülaziz tarafından yayımlanan bildiride şu ifadeler yer aldı: “El-Hadide limanı yakınlarında devriye görevi sırasında Arabistan’ın bir destroyerine düzenlenen saldırı, koalisyonun Abd Rabbuh Mansur Hadi hükümetini destekleme doğrultusunda gerçekleştirdiği Yemen’deki askeri operasyonlarının durmasına neden olmayacaktır.”

Geçmiştekinin aksine, Arabistan Bakanlar Kurulu’nda yayımlanan bildiride hiçbir şekilde Riyad’ın batısında Arabistan’ın askeri üssüne balistik bir füzenin fırlatıldığı konusuna değinilmedi. Oysaki Arabistan daha önce Yemen topraklarından Taif’teki bir üsse ya da Cidde’deki Kral Abdülaziz Havaalanı’na fırlatılan füzelere tepki göstererek, Suudi ve Arap ülkelerinin medyasını bu füze saldırısını gerçekleştirenleri kınaması için seferber etmiş ve bu saldırıların hedefinin Mekke olduğunu iddia etmişti.

Arabistan’ın Riyad’ın batısına gerçekleşen son füze saldırısı karşısında sessiz kalması birkaç şekilde değerlendirilebilir. Bunlardan en bariz olanı, Riyad sakinlerinin korkmaması, Yemen savaşının kendilerini de sardığını düşünmemesi ve kendilerini hedefte hissetmemesi için Ensarullah Hareketi ve Abdullah Salih Koalisyonu’nun bu tip füzeleri başarılı bir şekilde kullanmalarına resmi bir boykot göstermeye çalışmaktır.

Taif ya da Cidde şehrinin değil de Riyad şehrinin hedef alınması, Arabistan’a Ensarullah Hareketi ve Abdullah Salih Koalisyonu’nun Mekke’yi ortadan kaldırmak istediği yönünde iddialarda bulunma bahanesi vermemek içindir. Bu konu Suudi yetkilileri çok zor durumda bırakmış ve yukarıda bahsedilen sebeplerden dolayı Arabistan’ın sessiz kalmasına neden olmuştur.

Kararlılık Fırtınası operasyonlarının üçüncü yılına girildiğinde bir kutlamaya şahit olacağımızı düşünmüyorum. Çünkü bu operasyonda belirlenen hedeflerin büyük bir kısmı sadece gerçekleşmemekle kalmamış hatta tam tersi sonuçlar vermiştir. Bu sonuçlardan en belirgin olanı, Suudi hükümetinin mali ve insani olarak yıpranması ve Sana şehrini Ensarullah Hareketi’nden ve Abdullah Salih’ten alma konusunda yetersiz olmasıdır. Arabistan’ın başarısızlıklarının listesi uzayıp gitmektedir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER