RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Suudi Rejimin Afrika Ülkeleriyle Yakınlaşmasının Perde Arkası

Suudi rejimin Yemen’e yönelik saldırılar için yaptığı harcamalar ve petrol fiyatlarının düşmesi bütçe açığına sebep oldu

Suudi Rejimin Afrika Ülkeleriyle Yakınlaşmasının Perde Arkası
07.01.2017 © RAST HABER

RASTHABER-Suudi rejim bu bütçe açığını kapatmak için sert önlemler aldı. Söz konusu önlemlerden biri yaklaşık 10 milyon yabancı işçinin ücretlerinin ödenmemesi.

Ülkedeki ekonomik sorunlara rağmen Arabistan Savunma Bakanı Yardımcısı Muhammed Bin Abdullah El-Ayış, Moritanya’ya ziyaret gerçekleştirerek Moritanya Savunma BakanıCalo Mamadu Batiya” ile askeri ve güvenlik işbirliği anlaşması imzaladı. Suudi rejim aralık sonunda da Sudan ile askeri işbirliği protokol anlaşması imzalamıştı.

Moritanya dâhil Arap Birliği üyesi 22 ülkenin 10’u Afrika kıtasında bulunuyor. Suudi rejim Arap ülkelerine sızarak iç işlerine müdahale etmek amacıyla Vahabiliği bu ülkelere yaymaya çalışıyor. Vahabilik El-Kaide, IŞİD, Nusra Cephesi, Taliban, Boko Haram, Leşkeri Cengvi, Sepahe Sahabe ve Eşşabab gibi tekfirci ve insanlık düşmanı terör örgütlerinin temel ideolojik yapısını oluşturmaktadır.

Bu nedenle Arap ülkelerinin düşünürleri, Mısır El-Ezher Üniversitesi İslam alimleri, başta Tunus olmak üzere bazı Arap yetkilileri Vahabiliğin tekfirci terörizmi kaynağı olduğunu vurgulamaktadır.

Suudi rejim, Arap ülkeleriyle askeri işbirliği anlaşmaları imzalayarak Amerika’ya bağlı Arap ordusunu kurmaya çalışıyor. Ancak Suudi rejimle Mısır arasındaki gerginlik, Arap ordusunun kurulma fikrini sonuçsuz bıraktı.

 Mısır, Yemen halkına karşı başlatılan savaşta Suudi rejime asker göndermedi. Suriye’deki terör örgütlerini besleyen Suudi rejime karşı Mısır, Suriye hükümetinin terörizmle mücadelesini desteklemektedir. Suudi krallık rejimi Mısır’ı baskı altında tutmak amacıyla Moritanya ve Sudan ile askeri işbirliği anlaşmasını imzalamaya çalışıyor. Nitekim Suudi rejim Genel Kurmay Başkanı Abdurrahman Bin Salih El-Bünyan” başkanlığındaki askeri bir heyet  aralık sonu Sudan’ın başkenti Hartum’u ziyaret edip, askeri ve güvenlik işbirliği konusunda görüşmeler yaptı.

Moritanya, Cibuti ve Sudan’ın Suudi krallık rejimiyle askeri işbirliğini geliştirme politikalarının nedeni, yoksul ülkeler olması ve Suudilerden yardım beklemeleridir. Ancak bizzat Arabistan’ın kendisi ekonomik sorunlar yaşamaktadır. Suudi hanedan rejimin petrol bakanı olarak atadığı eski sağlık bakanı ve devlet kontrolündeki petrol şirketi Aramco’nun yönetim kurulu başkanı “Halid El Falih” yaptığı açıklamada, bütçe açığını kapatabilmek için 2017 yılında enerji ürünleri tüketim fiyatlarını arttıracaklarını söyledi.

Suudi Arabistan hanedan rejimi yoksul Afrikalı ülkeleri askeri anlaşmalarla kendi yanına çekmeye çalıştığı halde, Arabistan halkına yeni zamlar dayatacaktır.  Bu durum Arabistan halkının da protestolarına ve tepkilerinin artmasına sebep olacaktır.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER