RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

TEDAŞ İtiraf Etti

TEDAŞ Genel Müdürlüğü, hakkında açılan bir davada mahkemeye sunduğu savunma dilekçesinde özelleştirmeyle amaçladıkları hizmet kalitesine ulaşamadıklarını açıkladı

TEDAŞ İtiraf Etti
14.02.2017 © RAST HABER

TEDAŞ Genel Müdürlüğü, kendisine yönelik açılan bir davada mahkemeye verdiği savunmada özelleştirme uygulamasının işe yaramadığını itiraf etti. TEDAŞ tarafından mahkemeye sunulan dilekçede, “(…) sektörde denetim ve kontrol mekanizmasında oluşan boşluk sebebi ile dağıtım şirketleri faaliyetlerini istenilen biçimde yerine getirmemiş, özelleştirme ile amaçlanan hizmet kalitesine ulaşılamamıştır” ifadelerinin yer alması dikkat çekti.

11 SAYFALIK SAVUNMA

Birleşik Kamu-İş’e bağlı Enerji-İş Sendikası, Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nde (TEDAŞ) çalışan 300’ü aşkın personelin, “İstihdam Fazlası Personel (İFP)” ilan edilerek başka kurumlara nakil edilmesine yönelik alınan kararı 14 Ekim 2016 tarihinde yargıya taşıyarak yürütmenin durdurulmasını ve iptalini talep etti.

Davayla ilgili TEDAŞ Genel Müdürlüğü Hukuk Müşavirliği tarafından Ankara 8. İdare Mahkemesi’ne gönderilen, 19 Aralık 2016 tarihli 11 sayfalık savunmada, yeterli denetim ve kontrol mekanizması oluşturulamadığından dağıtım şirketlerinin kâr odaklı uygulamaları sonucu kamu zararı oluşabileceğine dikkat çekildi ve özelleştirme ile amaçlanan hizmet kalitesine de ulaşılamadığı itiraf edildi.

KAMU ZARARI OLUŞABİLİR’

Savunma dilekçesinin ilgili kısmında şu ifadelere yer verildi: “(…) TEDAŞ’ın arzulanan yeni yapıya dönüşmesinin gecikmesinden dolayı dağıtım şirketlerinin üzerinde gerekli ve yeterli denetim ve kontrol mekanizması oluşturulamadığından dağıtım şirketlerinin, hizmeti ikinci plana bırakan kâr odaklı uygulamalar sonucu arıza sayıları ile kesinti sürelerinin, şikayetlerin, müşteri memnuniyetsizliğinin artmasına, dağıtım faaliyetiyle ilgili varlıkların yeterli düzeyde kontrol edilememesi nedeniyle kamu zararının oluşmasına sebebiyet verilebilecektir. Bu çerçevede sektörde denetim ve kontrol mekanizmasında oluşan boşluk sebebi ile dağıtım şirketleri faaliyetlerini istenilen biçimde yerine getirmemiş, özelleştirme ile amaçlanan hizmet kalitesine ulaşılamamıştır.”

KAMULAŞTIRMA ÇALIŞMALARI BAŞLATILMALI’

Konuyla ilgili Aydınlık’a konuşan Enerji-İş Sendikası Genel Başkanı Volkan Türkyılmaz, TEDAŞ’a karşı açtıkları davada şirketin mahkemeye verdiği yanıtta özelleştirme uygulamasının işe yaramadığının açık şekilde itiraf edildiğine dikkat çekti. “Elektrik dağıtım hizmetlerinin özelleştirilmesinin ardından hizmet kalitesinin düştüğü, şikayetlerin arttığı ve beklenen amaca ulaşılamadığı TEDAŞ tarafından resmen kabul edilmiştir” diyen Türkyılmaz, “Özelleştirme uygulamalarında ısrar etmenin bir anlamı yoktur, bunu artık herkes görüyor. Elektrik dağıtım hizmetlerinin etkin bir kamu idaresi altında yeniden nitelikli bir şekilde sunulabilmesi için bu alanda tekrar kamulaştırma çalışmalarının başlatılması gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER