RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Teröre Verilen Destek Kesildiği Takdirde Savaşın Bitmesinden Söz Etmek Mümkündür

Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad Suriye’nin tamamında terörün tamamen yok edilmesi öncesinde Suriye’de savaşın bittiğini söylemenin mümkün olmadığını belirtti.

Teröre Verilen Destek Kesildiği Takdirde Savaşın Bitmesinden Söz Etmek Mümkündür
29.12.2016 © RAST HABER

İtalyan TDG televizyonuna açıklama yapan el Esad; Suriye’deki teröristlerin hala Türkiye, Katar, Suudi Arabistan ve Batılı bir kısım devletler tarafından muhtelif tür resmi ve gayrı resmi destek almaya devam ettiklerine dikkat çekti. El Esad bu desteğin devam etmesiyle savaşın devam ettiğini kaydederken, fakat Halep’te sağlanan zaferin bu teröre karşı önemli bir yenilgi olup savaşın bitmesinde de önemli bir adım sayıldığını belirtti.

El Esad teröre desteğin kesilmesi halinde Suriye’de terörü tamamen bertaraf etmenin zor olmayacağını, ve o zaman savaşın son bulduğundan söz etmenin mümkün olacağını söyledi.

Savaşta kurban giden siviller konusunda ise el Esad; bunun gerçekten ciddi ve büyük bir sorun olduğunu, meydana gelen tüm yıkım ve maddi hasardan daha önemli olduğunu ifade etti. Suriye’de her ailenin mutlaka sevdiğini ya da evladını kaybettiğine işaret eden el Esad; fakat bu konuda sorumluluğu devlete yıkmanın doğru olmayacağının da altını çizdi.

El Esad, Suriye’de bu konuda çözümün herkesin müsamahakar olması gerektiğini ifade ederken, halkta da bu yönde bir eğilimin bulunduğunu söylemenin doğru olacağını sözlerine ekledi.

IŞİD konusunda bir soruya cevabında ise el Esad; meselenin sadece IŞİD’te bitmediğini belirtti. IŞİD gibi radikal bir ideolojiye sahip olan Kaide Örgütünün Suriye kolu Nusra Cephesi ve daha başka isimler altında bulunan terör grupları bulunduğunu vurgulayan el Esad; dolayısıyla bir yandan Avrupa devletleri, diğer yandan da Ortadoğu devletlerinin bu karanlık radikal ideolojilere karşı iş birliği ve koordinasyon içinde mücadele etmeleri gereğinin altını çizdi. El Esad teröre karşı askeri çözümün geçici olduğunu, asıl çözümün radikal ve terörist ideolojilerle mücadele olduğunu kaydetti.

ALSO READ  Rus jetleriyle desteklenen Suriye Ordusu, Palmira yakınlarında ilerliyor

Sözlerine devam eden el Esad her şeye rağmen ilk olarak Batılı devletler ve bir kısım bölge devletlerinin Suriye’de ‘ılımlı muhalifler’ ve ‘beyaz miğferliler’ adı altında gerçekte terör örgütleri olan gruplara muhtelif tür desteklerini kesmeleri önemini vurguladı.

ABD’de Donald Trump’un göreve gelmesi ardından Amerika’nın bölgeye ilişkin tutum ve politikalarında değişikliğin olup olmayacağına ilişkin soruya cevabında el Esad; bu yönde çekimser bir umudun olduğunu ifade etti.

Yeni idarenin tutum ve politikalarının henüz bilinmediğini belirten el Esad; ABD’de bulunan ve Suriye’de siyasi çözüme karşı olan bir dizi grupların baskılarına ne derecede karşı koyacağının da henüz belli olmadığını kaydetti.

El Esad her şeye rağmen Amerika’da yeni idarenin Rusya ile daha iyi ilişkiler kurması konusunda bir umudun bulunduğunu ifade etti. Dünyanın iki büyük devleti arasında güzel ilişkilerin olmasının Suriye gibi dünyanın bir çok devletinin çıkarı olacağını belirten el Esad; bu çerçevede Suriye’de çözümün olacağını söylemenin mümkün olduğunu söyledi.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER