RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Terörün Sebebi: “Türkiye’nin Eksen Değişikliği”

Terörün Sebebi: “Türkiye’nin Eksen Değişikliği”
03.01.2017 © RAST HABER

Gazeteci ve analist Hakan Karakurt’un kaleme aldığı ve Rusya merkezli düşünce kuruluşu Katehon’un internet sitesinde yayımlanan makalede;

Türkiye’nin geçtiğimiz bir yıl içerisinde neden yoğun bir biçimde terörün hedefi haline geldiği ayrıntılı biçimde analiz edildi.

Terör eylemlerinin çarpıcı biçimde Türkiye dış politikasında atılan önemli adımları takip ettiğinin altını çizen Karakurt, “10 Aralık akşamı Beşiktaş’ta gerçekleşen saldırının, Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü’ne (SCÖ) üyeliğinin görüşüleceği Astana’daki toplantının hemen öncesinde yapılması oldukça manidardı” dedi.

Karakurt’un kaleme aldığı söz konusu makale şu şekilde:

“2016 Türkiye için sancılı bir dönüm noktası teşkil etti. Türkiye’nin 1984’ten bu yana savaştığı PKK ilk defa bu yıl yoğun bir şekilde, patlayıcı yüklü araçlarla sivilleri hedef alan eylemler düzenlemeye başladı.

2016 yılı boyunca Türkiye’de gerçekleşen 12 terör eyleminde 317 Türk vatandaşı yaşamlarını yitirdi. (17 Aralık’ta çarşı iznine çıkan askerlere yönelik gerçekleştirilen Kayseri katliamı, 20 Aralık’ta Rus Büyükelçi Karlov’un öldürülmesi ve Reina gece kulübüne yönelik katliamlarla yaşamını yitirenlerin sayısı neredeyse 370’e ulaşıyor.) 16 Temmuz’da gerçekleşen ve ABD’nin örtülü taarruzu olarak tanımlanan FETÖ’cü askeri darbe girişimi de pek ala bir terör eylemidir ve 240 kişi de bu girişim sırasında yaşamlarını yitirmiştir.

Türkiye’nin neden ağır bir şekilde terör örgütleri tarafından hedef alındığının sebepleri şüphesiz ki kalın bir kitapta ancak özetlenebilir fakat aşağıdaki sebepler, mevcut diğer bütün sebeplerin temelini oluşturmaktadır.

1 – Geçtiğimiz aylarda AB, Türkiye ile müzakereleri dondurma çağrısı yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bu hamleye, SCÖ ile ilişkilerin düzeyini arttırarak yanıt verdi. Dahası, örgüte henüz tam üyeliği bulunmayan Türkiye, 2017 yılı için SCÖ’nün enerji kulübü üyeliğinin başına getirildi.

2 – Darbenin hemen ertesinde Rusya, Belarus, Pakistan ve Özbekistan’ı ziyaret eden Erdoğan, SCÖ görüşmeleri için Kazakistan’a uçmak üzereyken Beşiktaş saldırısı oldu. Erdoğan ziyaretini kesmedi ve gerçekleştirdiği temaslarda ‘Avrasya’nın yükseldiğini ve Türkiye’nin geleceğinin Avrasya ile işbirliğinden geçtiğini’ yüksek sesle dile getirdi.

3 – Bugünlerde AB ve ABD merkezli yatırımcılar, Türkiye’nin kredi notunun batılı kredi derecelendirme kuruluşları tarafından düşürülmesinin ardından Türkiye piyasasını terk etmeye başladı. Darbe girişiminden bu yana TL, ABD Doları karşısında %21 değer kaybetti. Türkler bu durumun ulusal ekonomiye yönelik planlı bir saldırı olduğunu düşünüyor. Türk halkı ve devleti şimdilerde dolara karşı başlattıkları kampanya ile doların ülkedeki hakimiyetini kırmak için büyük çaba sarf ediyor.

4 – Dahası, Türkiye; Rusya, İran ve Çin’e, ABD doları yerine kendi para birimlerinde ticaret yapmayı önerdi. 8 Aralık’ta, Gölge CIA adıyla bilinen ABD’li düşünce kuruluşu Stratfor hazırladığı raporda, Türkiye’de başlayan anti dolarizasyon kampanyasının dünyaya yayılabileceğini, bu durumun da, ABD’nin dolarla var olan küresel hegamonyasını sarsabileceğini vurguladı.

5 – TSK, Suriye’nin El Bab kentine kadar ilerleyerek, ABD tarafından oluşturulmak istenen Kürt koridoruna büyük darbe vurdu.

6 – Geçtiğimiz haftalarda Başbakan Binali Yıldırım, Rusya’ya yönelik resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Hemen ardından Rus doğalgazını Karadeniz üzerinden Türkiye’ye taşıyacak olan Mavi Akım projesi hem Rus, hem de Türk devlet yetkilileri tarafından resmi düzeyde onaylandı.

7 – A&G araştırma şirketinin 11 Aralık tarihinde yayınladığı bir rapora göre, Türkiye NATO üyesi olmasına karşın, Türk vatandaşlarının %83’ü ABD’yi bir müttefik olarak görmüyor; %61’i AB’yi bir müttefik olarak kabul etmezken, %66’sı ise Rusya’yı en yakın ilişkide olunan ülkelerden biri olarak kabul ediyor.

Sonuç olarak;

Türkiye’nin IŞİD, FETÖ ve PKK gibi örgütler tarafından hedef alınmasının altında Türkiye’nin Batı blokundan ayrılarak Avrasya güçlerine yakınlaşmasının gerçeği yatıyor.

Kökleri Orta Asya steplerinde bulunan ve 1000 yıldan fazla bir süre Batı’ya karşı amansız bir savaş vermiş olan Türkiye, ABD ve AB’nin örtülü saldırılarıyla yıkılmaz.

Türkiye çok kısa bir zaman içerisinde, Avrasya’daki Slav, Arap ve Fars kardeşleriyle birlikte hem ekonomik, hem kültürel, hem de politik olarak büyük Avrasya medeniyetinin yükselişine katkıda bulunmaya başlayacaktır.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER