RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Trump Nükleer Anlaşma’yı Feshedecek mi?

Trump Nükleer Anlaşma’yı Feshedecek mi?
04.02.2017 © RAST HABER

RASTHABER-Trump hükümeti şuan İran ile Nükleer Anlaşma’yı feshetmek yerine, bu anlaşma maddelerini sabitlemeye ve anlaşmanın temel maddeleri için tekrar mükazere yapmaya çalışmaktadır. Ancak diğer dünya güçlerinin ve İran’ın Nükleer Anlaşma’yı tekrar gözden geçirmeyi kabul etmesi uzak bir ihtimaldir. 

Siyasi uzmanlardan birçoğu, İran ve diğer dünya güçleriyle yapılan Nükleer Anlaşma’yı bugüne kadar tek bir açıdan değerlendirdiler. Trump hükümeti İran’ın yaptığı balistik füze denemesinin ardından, İran İslam Cumhuriyeti’ni dikkatle takibe aldığını açıkladı. Washington geçtiğimiz gün 13 kişiye ve 12 şirkete yeni yaptırımlar uyguladı. 
Konuyla ilgili bazı bilgi kaynakları şu açıklamada bulundular: “Trump hükümeti bazı seçenekleri dikkate almıştır. Bu seçeneklerden biri; Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’na, İran’a taahhütlerine uyması için ağır baskı içeren politika uygulamaları ve İran’ın askeri tesislerine ulaşabilme isteğinde bulunulmasıdır. “
Konuyla ilgili bir bilgi kaynağı tarafından şu açıklama yapıldı: “Burada asıl hedef Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın bu imkana sahip olmasıdır.” 

Trump hükümetinin bir başka seçeneği ise, anlaşma kısıtlamaları için olan “son kullanma tarihi’nin kaldırılması” maddesini iptal etmek. Nükleer Anlaşma’da, nükleer kısıtlamaların büyük bir çoğunluğu 10-15 yıl içinde iptal olacaktır. Bu kısıtlamaların bazıları ise en fazla 25 yıl devam edecektir. 

Başka bir kaynak ise konuyla ilgili şunları söyledi: “Trump hükümeti ajansa İran’ın faaliyetleriyle ilgili daha fazla bilgi verme konusunda baskı yapmaya çalışmaktadır. Ajans eleştirmenleri Nükleer Anlaşma’nın ardından, ajans genel müdürünün İran’a ait zenginleştirilmiş uranyum stoğuna ait bilgiyi yayımlamadığını iddia etmektedir. 

Trump ayrıca Nükleer Anlaşma doğrultusunda oluşturulan çalışma ekibinin iş planını sıkılaştırmak istiyor. Bu ekibin oluşturulma hedefi İran ile karşılıklı yapılan teknolojik ve hassas ürünler ithalatını zorlaştırmaktı.”

5+1 bilgi kaynaklarından biri de konuyla ilgili  olarak şunları söyledi: “Öyle anlaşılıyor ki; Trump hükümeti kendisi için uzak ve zor bir hedef seçmiş. Trump hükümeti yeni müzakereler yaparak 2.Nükleer Anlaşma’yı oluşturmak istiyor. “

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER