RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Trump’ın Rusya Dosyasını Hazırlayan Kişi Eski MI6 Ajanıymış!

Rusya’nın Donald Trump hakkında topladığı ve “baskı içerdiği” iddia edilen istihbaratla ilgili raporu yazan kişinin eski bir İngiliz ajanı olduğu ortaya çıktı.

Trump’ın Rusya Dosyasını Hazırlayan Kişi Eski MI6 Ajanıymış!
14.01.2017 © RAST HABER

ABD, seçilmiş-başkan Donald Trump’ın Rusya ile olan bağları hakkında doğrulanamayan iddialarla çalkananırken, ilginç bir bilgi açığa çıktı.

Reuters’in haberine göre, Trump’ın Rusya bağlantıları ve Rusya’nın Trump hakkında elde ettiği iddia olunan istihbaratla ilgili dosyayı hazırlayan kişi, eski bir İngiliz gizli servisi MI6 ajanı olan Christopher Steele.

Yıllarca diplomatik görev kisvesi altında casusluk yapan Steele, Rusya ve Fransa’da istihbarat faaliyetinde bulundu.

Ancak Steele, MI6’ten ayrıldıktan sonra, FBI’a FIFA’daki yolsuzluklar hakkında bilgiler temin etmeye devam etti. Yani MI6 ajanı, daha sonra FBI için de çalıştı.

Steele, daha sonra Washington merkezli FusionGPS isimli bir siyasi araştırma şirket tarafından tutuldu. Orbis Business Intelligence isimli bir güvenlik şirketine sahip olan Steele’e Trump’ı soruşturma görevi, yeni başkanı durdurmak isteyen bazı Cumhuriyetçiler tarafından verilmişti.

BBC’ye göre Steele’i ilk olarak tutan Cumhuriyetçi, başkan adaylığı yarışında Trump’ın Cumhuriyetçi rakiplerinden Jeb Bush’tu.

Reuters’e göre eski ajanın FBI ile Trump hakkında bağlantı kurması Temmuz ayında başladı. Ancak Steele, 8 Kasım’dan bir ay kadar önce, FBI’ın yavaşlığı nedeniyle ilişkiyi kesti.

Konu hakkında bilgi sahibi kimseler, FBI’ın Trump hakkında başlattığı ön soruşturmanun, Steele’den gelen bilgilerle oluşturulduğunu söylüyor.

Yani bütün büyük ABD medyasında Trump’ın Rusya ile olan ilişkilerine dair yayımlanan haberler, doğrudan Amerikan istihbaratından değil, eski bir MI6 ajanının araştırmasından kaynak alıyor.

Öte yandan New York Times, Christopher Steele’in, adının medyaya düşmesinin ardından can güvenliğinden endişe ettiği için “yeraltına çekildiğini” ileri sürdü.

Buradaki habere göre de Steele, Trump hakkındaki dosyayı hazırlamak için Rusya’ya gitmedi, ancak Rusya içindeki ve dışındaki temaslarını kullandı.

Haberde görüşlerine yer verilen Londra merkezli ve Steele’inkine benzer bir araştırma şirketinde çalışan bir araştırmacı, “Bu âlemde çok tecrübem oldu. Eğer ben müşteri olsaydım bu dosyayı atar ve ‘Kanıt nerede çocuklar? Bunu kullanamam’ derdim” diyerek, Steele’in dosyasına ilişkin kuşkularını dile getirdi.

Kaynakların güvenirliğini de sorgulayan araştırmacı, “Belki bazen kaynaklar araştırmacıya, onun müşterisinin duymak istediği şeyleri söyler” ifadelerini kullanıyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER