RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Trump’ın Vize Yasağı Amerika İçin Olumsuz Sonuçlar Doğuracak

Lübnan stratejik konuları uzmanı Haşim Cabir, Amerika’nın seyahat yasağı getirdiği İran, Irak ve Suriye’nin kendilerinin de terörizm kurbanı olduklarını söyledi.

Trump’ın Vize Yasağı Amerika İçin Olumsuz Sonuçlar Doğuracak
01.02.2017 © RAST HABER

RASTHABER-Amerika Başkanı Donald Trump cuma günü mültecilerin ve göçmenlerin Amerika’ya girişinin askıya alınması kararnamesini imzaladı.

Bu yasaya göre Suriyeli sığınmacıların Amerika’ya girişi yasak ve Sudan, Somali, Irak, İran, Libya ve Yemen gibi Müslüman ülkelerin de Amerika’ya girişi askıya alındı.

Lübnan stratejik konular uzmanı Haşim Cabir, Tesnim Haber Ajansı’na verdiği röportajda Amerika Başkanı’nın bazı İslam ülkelerinin Amerika’ya girişini yasaklayan aldığı son karar hakkında konuştu.

İran, Irak ve Suriye gibi Amerika’nın göçmen yasağı getirdiği ülkelerin kendisi de terörizm kurbanlarıdır

 Haşim Cabir  şunları söyledi: “Ben Trump’ın aldığı bu kararın çok acelece alınmış bir karar oluğunu düşünüyorum. Trump aldığı bu kararla 225 milyon Müslüman’ı cezalandırmıştır. En şaşırtıcı husus da, aleyhlerine karar çıkarılan ülkelerin büyük bir kısmının kendilerinin de terörizm kurbanları olmasıdır. Iran, Irak ve Suriye çok bariz bir şekilde terör ve terörizmin kurbanları sayılmaktadır. Bu yüzden tamamen ileri görüşü olmayan bir kanunla karşı karşıyayız ve bu konunun en önemli delili de alınan bu karara geniş çaplı bir şekilde tepki gösterilmesidir.”

Sadece Avrupa halkı değil, Avrupa yetkilileri de Trump’ın bu kararına tepki göstermiştir

 Haşim Cabir sözlerine şöyle devam etti: “Aslında bu kanun, Amerika anayasasıyla da çelişmektedir ve ikinci olarak ta, Amerika’nın içerisinde de acelece alınmış bu karara karşı itirazlar ve protestolar yapılmaktadır. Avrupa’da da sadece halk değil, Avrupa’nın resmi yetkilileri de bu karar tepki göstermiş, Trump’ın danışmanlarından bu kararın üç ay askıya alınmasını ve bu kararın değiştirilmesini istemiştir.”

Arabistan Amerika’da 12 bin El-Kaide üyesinin olduğunu açıklamıştır

 Haşim Cabir röportajının devamında şunları söyledi: “Burada gündeme gelen soru, Amerika Başkanının neden Arabistan’ı da bu listeye almadığıdır? Eğer Amerika Başkanı’nın bu kararı alırken ki görüşü teröristlerin geldiği ülkeler ise, İran, Irak ve Suriye listenin en sonunda yer almalıydı ve teröristlerin geldiği ülkeler hiçbir zaman bu ülkeleri kapsamadı. Çok ilginçtir ki Amerika İstihbarat Teşkilatı Başkanı kısa bir süre önce bu ülkede El-Kaide’ye bağlı yaklaşık 12 bin kişinin bulunduğunu ve bunların Arabistan’daki hareketsiz teşkilatların çekirdeği olduğunu ve Arabistan yetkililerinin bu kişilerin peşinde olduğunu açıklamıştı. Burada şu soru gündeme gelmektedir, ‘Trump’ın göçmen yasağı kapsamına almadığı bu kişilerin pasaportları yok mu? Bu kişiler Amerika’ya seyahatte bulunamıyorlar mı?”

Trump’ın bu kararı 225 milyon Müslüman’ı cezalandırmak demektir

 Stratejik konular uzamanı Haşim Cabir röportajının sonunda şunları söyledi: “Trump’ın aldığı bu kararın acımasızca ve 225 milyon Müslüman’ı cezalandırmak olduğu konusunda şüphe yoktur. Eğer bu karar devam ederse, Amerika için olumsuz sonuçları olacaktır. İlginç olan şudur ki Amerika’yı oluşturan göçmenlerdir ve hatta Trump’ın kendisi de bir göçmendir. Google gibi Amerika’nın büyük şirketleri, bu şirketin en iyi elemanlarının Ortadoğu’dan uzmanlar olduğunu açıklamıştır. Bu karar çok acımasızca bir karar olup, Amerika gibi büyük bir ülkeye yakışmamaktadır.”

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER