RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Türkiye ABD’ye Net Bir Tavır Koymalı

Bölgeyi yakından tanıyan emekli komutanlar, ABD’nin PKK/PYD’ye verdiği zırhlı araçlara karşı Türkiye’nin net tavır koyması, İncirlik ve Diyarbakır üslerini masaya yatırması gerektiğini söyledi.

Türkiye ABD’ye Net Bir Tavır Koymalı
02.02.2017 © RAST HABER

Bölgeyi yakından tanıyan emekli komutanlar, ABD’nin PKK/PYD’ye verdiği zırhlı araçlara karşı Türkiye’nin net tavır koyması, İncirlik ve Diyarbakır üslerini masaya yatırması gerektiğini söyledi.

ABD’nin Suriye’de ana omurgasını PYD’nin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) bir hafta önce gönderdiği zırhlı araçların fotoğrafları yayımlanırken, araçların teslim belgelerinde son alıcı kısmına ‘Kobani’ yazıldığı görüldü. Gelişmeyi Aydınlık’a değerlendiren emekli komutanlar “içeride siyasi güç birliği sağlamalı ve net tavır koymalı” diye konuştu.

FIRAT KALKANI OLUMLUYDU

ABD çok açık ve net şekilde PYD’yi desteklediğini söylediğini belirten emekli Amiral Semih Çetin, Türkiye’nin tepki göstememesi durumunda Fırat Kalkanı Harekatı’nın hedefine ulaşamayacağını belirtti. Çetin şöyle konuştu: Fırat Kalkanı Hareketı’nı başından beri destekliyorum. Hedefleri açık. El Bab’ı, Münbiç’i ele geçireceğiz dedik. O bölgenin kontrolü de yetmez. Güneyine biraz daha inmemiz gerekiyor. PYD’yi hedef almayan Suriye’deki hiçbir harekat stratejik olarak amacına ulaşmış olmaz. Bu zırhlı araçlar konusunda her türlü yaptırım olabilir. Diplomasiden tutun ve İncirlik meselelerine kadar. Bizim en kritik iki gündemimiz var: Terör ve ekonomi. Ama Türkiye’nin gündemine referandum getirmek çok büyük bir hata. İnsanları ikiye bölüyorsunuz. Fırat Kalkanı için desteğe ihtiyacın var. Şu anki sistemle hangi kararı alamıyorsunuz? Terörle mücadelede ve ekonomide de. KHK var, OHAL var yetmez başkanlık sistemini istiyoruz diyorlar. Olmaz bu.

Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş ise 22 Temmuz 2015 mutabakatının hükmünü yitirdiğini belirterek İncirlik ve Diyarbakır üslerini masaya yatırmak gerektiğini söyledi. Karataş şöyle kunuştu: “Bu Amerikan politikası. Trump da gelse başkası da gelse bir politika olarak önceden planlanmıştır. Rakka harekatı için güvenliği sağlamak amacıyla zırhlı araçlar takviye edilmesi bir aşama. Önceden planlıdır. Hatta önceden teslim edilmiştir, fotoğrafları yeni çıkıyordur. Başından beri söylüyoruz. 22 Temmuz 2015 mutabakatı öleli çok oldu. Gözden geçirilmelidir, hükmünü yitirmiştir. Türkiye’nin masaya otururken İncirlik, Diyarbakır üssü dahil olmak üzere bunların hepsinin masaya yatırılması gerekiyor. Türkiye önce içeride siyasi güç olarak birliği sağlamalı ve net tavır koymalı bu konuda.

Reklamdan sonra devam ediyor

REST SAĞLANMALI

Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz ise şunları söyledi: Bizimkiler Suriye politikasında büyük hata yaptılar. Geri döndürmek çok zor. Ama Fırat Kalkanı Harekatı’nın getirdiği kazançlar elimizde tutulmak suretiyle Kürt koridoru bir anlamda engellenmiş oldu. Suriye’nin geleceğine yansıtılabilir ise doğru bir iş yapmış oluruz. Ama Münbiç’i almamız, Süleyman Şah’ı yerine dikip harekete meşruiyet sağlamamız gerekiyor. Ve Fırat’ın batısını tam olarak kontrol edeceksiniz. Yoksa harekat amacına ulaşmaz Münbiç’i almadan. Ne askeri rest ne diplomatik rest sağlanmış olur.

FİRMANIN YETKİLİSİ AYDINLIK’A KONUŞTU

Zırhlı araçları üreten firma İnternational Armored Group, 8 ülkede faaliyet yürüten çok uluslu bir şirket. Bursa’da da ofisleri ve üretim tesisleri bulunuyor. Şirketin Bursa ofisinin Genel Müdürü Alper Alpay, zırhlı araçların PYD’ye nasıl verildiğini ve şirketin bir rolü olup olmadığına şu yanıtı verdi:

ABD’nin Pentegon sözcüsü bu yardımın ABD tarafından yapıldığını söyledi. Bizim firmamızın terörist bir organizasyonla, hatta herhangi bir organizasyonla işi olamaz. Türkiye’de bu aracı üretmiyoruz. Sadece Arap Emirlikleri’nde ve ABD’deki tesislerinde üretiyoruz. Bu araçların ihracatını yapabilmemiz için gideceği ülkenin İçişleri ve Dışişleri bakanlığı tarafından onaylanması lazım. ABD veya Arap Emirlikleri’nin de İçişleri ve Dışişleri Bakanlığından ve Savunma Bakanlığı tarafından onaylanması lazım.

Terörist bir organizasyonun bunu alması olanaksız. Hiçbir şekilde Birleşmiş Milletlerin, NATO’nun kabul etmediği ülke ve organizasyonlara bunlar satılamıyor. Biz devletlerin bu araçları nereye verdiklerine karışamıyoruz. Devletlerden izin aldıysa, NATO ve Birleşmiş Milletlerden izin aldıysa nereye gittiğini sormamız mümkün değil. Eğer çıkan haberler doğruysa ABD vermiş.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER