RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Türkiye El Nusra’nın Terörist Grupların Bir Parçası Olduğunu Kabul Etti

Batı Asya konuları uzmanı Sadullah Zarei Moskova’da düzenlenen üçlü zirveye değinerek; “Türkiye uzun görüşmelerin ardından Nusra Cephesi’nin tartışmasız bir şekilde terörist grupların bir parçası olduğunu kabul etti” dedi.

Türkiye El Nusra’nın Terörist Grupların Bir Parçası Olduğunu Kabul Etti
26.12.2016 © RAST HABER

RASTHABER- Batı Asya konuları uzmanı ve Allame Tabatabai Üniversitesi Siyasi Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Sadullah Zarei Tesnim Haber Ajansı’na verdiği röportajda, İran, Rusya ve Türkiye Dışişleri Bakanları’nın Moskova’da Suriye hakkında düzenledikleri üçlü zirveyle ilgili konuştu.

Zarei,Suriye içerisindeki güvenlik durumuna ve Moskova Anlaşması’nın uygulanmasındaki zorluklara değinerek şunları söyledi: “Halep zaferinden sonra düzenlenen Moskova zirvesi, IŞİD ve Nusra cephesinin hakimiyeti dışındaki bölgelerde uygulanması istenen bir Rus planına dayanıyordu. Bu plan Suriyeli silahlı muhaliflerin saflarını da birbirinden ayırıyordu.”

Sadullah Zarei söz konusu zirvenin; siyasi çözümün askeri çözüm karşısındaki üstünlüğünü  vurguladığını belirterek şunları söyledi: “Buna rağmen bu zirve ve müzakerelerin devamında Suriyeli tarafların da olması yönündeki talep, koşulları gruplar arasında bu anlaşmanın uygulanması konusunda görüş ayrılıklarına düştükleri bir sürece soktu. Rusya, İran ve Türkiye arasında bu ateşkesin Nusra Cephesi’ni kapsamaması konusunda ihtilaflar vardı. Türkiye uzun süren görüşmelerden sonra Nusra cephesinin tartışmasız bir şekilde terörist grupların bir parçası olduğunu kabul etti.”

Batı Asya konuları uzmanı Moskova Anlaşması’nın hükümlerinin Suriye müzakerelerinin sağlam olmayan temellere dayandığını gösterdiğini belirterek şunları söyledi: “Çünkü hiç şüphesiz her türlü siyasi ve güvenlik çözüm yolu kapsamlı olmazsa başarılı olamaz. Bu yüzden asıl silahlı gruplar yani IŞİD ve Nusra Cephesi silahlarını bırakmadığı ya da bu planda bir taahhütte bulunmadığı sürece, ateşkes sağlanması mümkün değildir. Aynı zamanda Moskova zirvesinin en önemli noktası Türkiye’nin Rusya ve İran’ın yanında yer almasıdır.”

Sadullah Zarei Ankara’nın Moskova zirvesine katılmasına değinerek şunları söyledi: “Türkiye bölge dışı hareketlere ve Arabistan gibi ülkelerin katılımıyla değil, bölgesel ve Arap olmayan taraflarla siyasi bir müzakereye katılmaları gerektiğini kabul ettiler. Bu konu Amerika ve Suudi Arabistan’ın Suriye’deki gelişmeler konusunda izolasyonuna sebep olabilir.”

Zarei, “Ankara Moskova zirvesinin sonuçlarına ne ölçüde bağlı kalacak? Acaba Washington ve Riyad tarafından terörist gruplarla ilgili olarak Türkiye’nin görüşünü değiştirmesi mümkün mü?” yönünde sorulan sorulara şöyle yanıt verdi: “Moskova Anlaşması’nın hükümlerinin uygulanması, Suriye’deki iç güvenlik şartlarına ve bu ülkedeki terör ekiplerine bağlı olarak çok zor ve birçok sıkıntıyla karşı karşıyadır. İran’ı bu müzakerelere katılmaya teşvik eden şey, Türkiye gibi taraflara teröristleri desteklemekten vazgeçmesi ve konuları teröristler ve teröristleri destekleyen ülkeler sürecinde değil, hükümet ile işbirliği seviyesinde takip etmesi için bir ültimatom vermek istemesiydi.

Geçen aylarda Türkiye teröristlerin en önemli destekçisi sayılıyordu. Ankara şu an Suriye’nin topraklarının bir kısmını işgal eden tek yabancı ülkedir. İran bu müzakerelerde Ankara’yı siyasi bağlamda Şam hükümeti ile işbirliğine müteahhit kılmaya çalışmıştır.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

 • haci bayazit ;

  Allah’ın selamı rahmeti,
  dünyanın emniyeti islam’ın beli ve omurgası ‘maneviyatın’ merhamet ve marifet kaynağı hüseyni duruş/direniş cephesi ile masum ve mazlumların üzerine olsun.

  Akıl sahipleri,
  islamın en büyük düşmanı (islamı siyasallaştırmak) siyasal islamcılara şeytan yaklaşıp küresel güçlerin koltuğunun altına sürer, ‘şimdi biraz bunlar ile güçlen’, sonra bir çelme takar düşürürsün; diye, melun şeytan önce koltuk değneği yaptığı ‘itikadını bozup amelini (kurum ve kurluşlar ile orantıl) boşaltdığı’ yardımcısını düşürür; sonrada küresel gücü yardımcısının üzerine düşürür.
  Yani,
  her ikiside (bataklığa/çıkmaza) düşer birisi altda birisi üstde olmuş farketmez; işte, Mısır’da israil adına Suriye’ye sefer açan münafık kardeşlerin Türkiye uzantısı akp’nin başına gelen bunlardır… Bu kurallar asla değişmez değişik usuller ile devamlı tekrarlanır; belki akıl sahipleri ibret alır.haci bayazit 26.12.2016

  27.12.2016 5:56 pm
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER