RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Türkiye, İran ve Rusya Suriye Konusunda Anlaştı

Türkiye, İran ve Rusya Suriye Konusunda Anlaştı
19.12.2016 © RAST HABER

RASTHABER- Kuveyt merkezli El Ceride gazetesi Türkiye, İran ve Rusya’nın Suriye krizi hususunda gerçekleştirdiği görüşmenin ayrıntılarını yayımladı.

Halep’in teröristlerin işgalinden kurtarılmasının ardından Ankara, Tahran ve Moskova üçlüsünün, Kazakistan’ın başkenti Astana’da Suriyeli taraflar ile bir araya geldiği belirtirken El Ceride gazetesi görüşmelere ilişkin önemli ayrıntılara yer verdi.

Taraflar arasında geçen görüşmeyi 4 ana başlıkta ele alan El Ceride gazetesi görüşmelerde ilk olarak Suriye’de genel ateşkesin ilan edileceğini ve Türkiye, İran ve Rusya denetiminde ateşkesi ihlal eden her gruba karşı önlemlerin alınacağı belirtti.

Görüşmeye dair bir diğer başlıkta; Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve muhaliflerin içinde yer alacağı  geçiş hükümetinin kurulacağı ifadesi yer aldı. Üçüncü başlıkta ise Türkiye’nin Suriye’de bulunan yabancı terör gruplarının, silahlarını Suriye ordusuna teslim ederek ülkeden çıkışları için gerekli güvenliği sağlaması yer aldı. Görüşmelere ilişkin son başlıkta ise Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması ile birlikte Suriye, İran ve Rusya’nın Türkiye sınırlarını PKK/PYD ve her türlü silahlı muhalif örgütlerin tehditlerinden koruyacağı ifade edildi.

El Ceride gazetesi İranlı kaynaklara dayandırdığı haberinde; Ankara’nın görüşmeler sonrasında oluşan taslağa, Beşar Esad’ın bir sonraki Suriye seçimlerine katılmaması ve kendisi ile birlikte ailesinin ve devlet adamlarının can güvenliğinin sağlanmasına ilişkin bir madde daha eklemek istediğini ancak söz konusu isteğin Rusya tarafından kabul edilmediğini açıkladı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER