RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Türkiye-Rusya Dostluğunu Gölgelemesine İzin Vermeyeceğiz

Türkiye-Rusya Dostluğunu Gölgelemesine İzin Vermeyeceğiz
19.12.2016 © RAST HABER

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a bir polis tarafından düzenlenen suikasta ilişkin, “Bu saldırının Türkiye-Rusya dostluğunu gölgelemesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Çavuşoğlu, “Rusya’nın Ankara Büyükelçisi, dostumuz Karlov’a yapılan terörist saldırıyı lanetliyor, Rus halkına ve devletine taziyelerimizi sunuyoruz. Büyükelçi Karlov, Türkiye’de zor bir dönemde başarılı çalışmalar yürütmüş, tüm devlet kademesinin takdirini kazanmış müstesna bir diplomattı. Bu saldırının Türkiye-Rusya dostluğunu gölgelemesine izin vermeyeceğiz. Bu menfur olay en geniş şekilde ve tüm boyutlarıyla tahkik edilecek, sorumlular Türk adaletinin önüne çıkarılacaktır” dedi.

Bu saldırı sadece Büyükelçi Karlov’u hedef almamıştır, bu saldırı Türkiye’yi, Türkiye-Rusya ilişkilerini hedef almıştır. Bu ilişkileri bozmak için yapılmıştır. Ancak biz de aynı şeyi vurguluyoruz. Bu tür alçak saldırılar bizim ilişkilerimizi bozamaz. Çünkü ilişkilerin güçlenmesinin bölge halkı için önemini biliyoruz, sadece iki ülke için. Son günlerde Halep,için karşılıklı çabalarımızı herkes gördü. Bu konudaki Rusya’nın çabalarını da ne kadar takdir ettiğimizi Cuma günkü toplantıda da söylemiştim.

Büyükelçi’nin  ailesine başsağlığı diliyorum.

Dostum Sergey Lavrov ile bu konuyu görüşeceğiz. Karlov’u şahsen tanıyor ve çok seviyordum.

Çok iyi bir insandı. Bu oyunu bozacağız.

Ne planlandığını birlikte ortaya çıkaracağız.

Buraya esasen Suriye’nin geleceği ile ilgili konuyu ele almak için gelmiştik. Bu tür saldırılar bizi yolumuzdan alıkoyamayacak.

Sayın Putin’in ortak komisyon kurma teklifini cumhurbaşkanımız hemen olumlu karşıladı. Buraya esasen Suriye’nin geleceği ile ilgili konuyu ele almak için gelmiştik. Bu tür saldırılar bizi yolumuzdan alıkoyamayacak. İşbirliğimizi sürdürmeye devam edeceğiz.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER