RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Türkiye, Rusya ve İran ABD’ye Karşı Güçlerini Birleştiriyor

Türkiye, Rusya ve İran’ın Moskova’daki bildirisiyle, sadece Suriye’de değil, dünya çapında dengeleri değiştirecek bir yol açılıyor. Bölgede sınırları değiştirmeyi hedefleyen ABD’ye karşı, bölge ülkeleri egemenlik ve toprak bütünlüklerini korumak, bölücü teröristleri temizlemek için güçlerini birleştiriyor

Türkiye, Rusya ve İran ABD’ye Karşı Güçlerini Birleştiriyor
23.12.2016 © RAST HABER

Türkiye, Rusya ve İran’ın Moskova’da Suriye gündemli bildirisi sadece Suriye’de değil, dünyadaki güç mücadelesinin tamamı açısından da belirleyici önemde bir adımın başlangıcı. 5 buçuk yıldır devam eden Suriye devletini yıkma ve parçalama operasyonunda Türkiye’nin tutum değiştirmesi bu durumun esas nedeni.

KRİZİN BÖLGE LEHİNE ÇÖZÜMÜ

Suriye operasyonunun ana karargahı olarak kullanılan Türkiye, Moskova’da ilan edilen bildiriyle Suriye’de Beşar Esad yönetimini egemen bir devlet yönetimi olarak diğer iki ülke ile birlikte kabul ve ilan etmiş oldu. Bu gelişme, Suriye yönetiminin Halep’i teröristlerden temizlemesinin ardından bölge cephesinin ikinci zaferi ve krizin bölge lehine çözümü için yolun açılması anlamına geliyor.

SAFLAR YENİDEN OLUŞUYOR

Moskova bildirisi, Suriye operasyonu başladıktan sonra ortaya çıkan dünyadaki cepheleşmede kuvvet dengesinin değişmesi anlamına geliyor. ABD ve müttefiklerinin yanında saf tutan Türkiye buradan ayrılarak, karşı cephede yer alan Rusya, İran, Çin’in safına katılıyor. Moskova’da masadaki dördüncü ortağın Suriye olduğu net olarak görülüyor. Türkiye’nin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlattığı Fırat Kalkanı Harekatı ile fiilen içine girdiği süreçte bir sonraki adım, gayrı resmi ve alt düzeyde sürdürülen Suriye ile görüşmelerin resmileşmesi.

 

TERÖR ÖRGÜTLERİNİN SONU

Üç ülkenin anlaşmasıyla tuttukları yol, ABD ve müttefiklerinin uyguladığı kaos staretjisini alt etmenin de yegane yolu. Aynı zamanda, başta Suriye ve Türkiye olmak üzere bölge ülkelerinin sınırlarını değiştirmek için araç olarak kullanılan PKK gibi bölücü, IŞİD ve El Nusra gibi terör örgütlerini, bölge ülkelerinin eşgüdümüyle nihai olarak bertaraf etmenin yolu da açılmış oluyor. Sonuç olarak, ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi’nde stratejik hedefi olan İkinci İsrail planını tarihin çöplüğüne gönderecek adım atılıyor.

DÜNYA ÇAPINDA ETKİ

Tüm bunlar, dünya çapında dengeleri değiştirecek önemde. Dünyadaki güç mücadelesinin merkezinde yer alan Ortadoğu’da ve sıcak çarpışmanın yaşandığı Suriye’de durumun bölge lehine değişmesinin, sadece Suriye düzleminde değil dünya çapında etkileri olacak. Rusya Federasyonu Büykelçisi Andrey Karlov suikastinin de gösterdiği gibi, bölge ülkelerinin ittifakına karşı yapılan her eylem, bölge ittifakını kaçınılmaz kılıyor.

Ortadoğu’da, Suriye’de gerileyen ABD, en önemlisi Türkiye’de yeniliyor. 2000’lerin başından itibaren dünya çapında gerileyen ABD’nin nihai yenilgiye doğru gidişi hızlanıyor.

Fikret Akfırat/aydınlık

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER