RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Türkiye, Rusya ve İran Arasında Yapılan Üçlü Zirve Büyük Bir Başarıdır

Türkiye, Rusya ve İran Arasında Yapılan Üçlü Zirve Büyük Bir Başarıdır
21.12.2016 © RAST HABER

RASTHABER- İran İslam Cumhuriyeti Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Ali Ekber Velayeti Bosna Hersek Meclis Başkanı ile gerçekleştirdiği görüşme sonrasında düzenlenen basın toplantısında habercilerin sorularını yanıtladı.

Velayeti kendisine yöneltilen; Türkiye, Rusya ve İran arasında gerçekleşen üçlü zirve hakkında soruya şöyle yanıt verdi:

“Türkiye, Rusya ve İran olmak üzere üç ülkenin savunma ve dışişleri bakanları arasında bu düzeyde ilk kez böyle bir zirve gerçekleşti. Bu zirve Suriye halkının haklarına kavuşması konusunda bölgede barış ve beraberliği sağlayabilir.

Bu zirvenin Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması, bu ülkede yasal hükümetin kurulması, halkın savaştan kurtulması, teröristlerin Suriye’den çıkması ve yabancıların elinin bu ülkeden çekilmesi ile sonuçlanmasını umut ediyorum.

Geçmişte İran ve Rusya aynı taraftaydı ve Türkiye başka bir taraftaydı. Ama bugün bu üç ülke ortak bir toplantı düzenleyerek Suriye halkının ve hükümetinin yabancılardan kurtarılması için iyi bir başlangıç yaptılar ve böyle bir durum büyük bir başarı sayılır.”

Velayeti Rusya’nın Türkiye’deki büyükelçisinin suikastı hakkında sorulan soru üzerine şu açıklamalarda bulundu: “Türkiye hükümeti de bu olaya karşıdır ve bu olay her kim tarafından yapılırsa yapılsın kınan bir eylemdir. Çünkü bu tip barbarca eylemler sadece bölgedeki barışı yok etmek içindir.

Rusya Büyükelçisi diplomatik görevini yerine getirmekteydi ve onun bir suçu yoktu. Bir kişi tarafından suikasta uğradı.”

Ali Ekber Velayeti özellikle Türkiye olmak üzere en kısa zamanda bölgeye barışın yeniden gelmesini umut ederek, bu tip eylemlerin Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkileri etkilememesi gerektiğini söyledi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER