RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Türkiye ŞİÖ’de Etkin Rol Alabilir

‘Rusya olarak Türkiye ile her anlamda ikili ve uluslararası platformlarda her türlü işbirliğine hazır olduğumuzu ifade ediyoruz. Hem Kazakistan hem de Çin, Türkiye’yi ŞİÖ üyesi olarak görmek istediklerini belirtiyorlar. Her şey tamamen Ankara’nın kararına bağlıdır’

Türkiye ŞİÖ’de Etkin Rol Alabilir
21.12.2016 © RAST HABER
Rusya’nın Ankara Büyükelçisi  Karlov’un Aydınlık’tan verdiği son mesaj, onun hedef alınmasını da anlamlı kılan büyük bölgesel siyasal gelişmelerin şifrelerini de barındırıyor.   
 
Karlov’un ölmeden önce Türkiye’ye verdiği son mesajda, “ŞİÖ, bölgesel ve uluslararası güvenliği sağlama mekanizması olarak kuruldu. Son yıllarda örgüt uluslararası platformda ciddi bir ağırlık kazandı, bölgede cereyan eden süreçlere etkisi arttı. Faaliyet alanını önemli ölçüde genişleten teşkilat, ticaret, ekonomi, enerji, maliye, ulaştırma alanlarında da faaliyet göstermektedir. Kültürel, insani boyutu da mevcut” ifadelerini kullandı.
 
DÜNYA NÜFUSUNUN YÜZDE 45’İ
 
ŞİÖ’nün başarısının, çalışmaların hak eşitliği, karşılıklı güven ve karşılıklı çıkar temelinde sürdürülmesinden kaynaklandığını vurgulayan Karlov, “Örgüt bünyesinde 18 devlet faaliyet gösteriyor. 6 kurucu üye (Rusya, Çin, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan), 6 gözlemci (Hindistan, Pakistan, İran, Afganistan, Beyaz Rusya ve Moğolistan) ve 6 diyalog partneri (Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan, Kamboçya, Nepal, Sri Lanka). Bu ülkelerin toplam GSMH’si global gayrı safi hasılanın yüzde 16’sını, toplam nüfusu da dünya nüfusunun yüzde 45’ini oluşturuyor” dedi.
 
TÜRKİYE’Yİ ŞİÖ’DE GÖRMEK İSTİYORUZ
 
Hindistan ve Pakistan’ın ŞİO’ye tam üyelik sürecinin son aşamasına girdiğini kaydeden Karlov şunları söyledi:
“2005 yılından itibaren İran gözlemci olarak örgütün çalışmalarında etkin bir şekilde faaliyet gösteriyor. İran nükleer sorunu çözülüp Birleşmiş Milletlerin yaptırımlarının kaldırılmasından sonra Tahran’nın üyelik başvurusu önünde pürüzün kalmadığını düşünüyoruz. Geçen sene Afganistan, tam üyeliğe başvurmasıyla da üye adayı oldu.
Türkiye, örgütün diyalog partneridir. Türkiye statüsünü değiştirmek ve tam üyelik sürecini başlatmak istediğinde, üye olduğunda, örgütün yürüttüğü ortak çalışmalarda çok daha etkin bir rol alabilecektir.
Rusya olarak Türkiye ile her anlamda ikili ve uluslararası platformlarda her türlü işbirliğine hazır olduğumuzu ifade ediyoruz. Hem Kazakistan’ın, hem de Çin’in beyanatlarına bakıldığında, Türkiye Cumhuriyeti’ni ŞİÖ üyesi olarak görmek istediklerini belirtiyorlar. Her şey tamamen Ankara’nın kararına bağlıdır.”
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER