RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

‘Türkiye Suriye’de Bataklık Noktasında’

Türkiye’nin Suriye’de oynayacağı olumlu veya olumsuz rolle durumu etkileyeceğini belirten Hüsnü Mahalli’ye göre, Erdoğan-Trump telefon görüşmesi sonrası Ankara yeniden dikkatini Washington’a çevirdi. Erdoğan’ın Körfez turu da yönelimin tezahürü. Mahalli’ye göre, Ankara’nın El Bab’ın ardından Menbiç ve Rakka planlarının karşılığı yok.

‘Türkiye Suriye’de Bataklık Noktasında’
15.02.2017 © RAST HABER

Rusya’nın öncülüğünde Türkiye ve İran’ın yanı sıra Ürdün’ün de müdahil olduğu Astana süreci devam ediyor. Dış politikada işe hızlı başlayan Trump yönetiminin ise Suriye politikaları henüz meçhul. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni ABD Başkanı ile ilk telefon görüşmesinin ardından El Bab’ın alınmasından sonra Menbiç ve Rakka’ya uzanma planlarını dile getirdi. Erdoğan ardından da Körfez ülkeleri turuna çıktı.

Astana sürecini ve Suriye sahasındaki durumu olası Trump politikaları eşliğinde Suriye uzmanı gazeteci ve yazar Hüsnü Mahalli ile konuştuk.

‘TÜRKİYE’NİN KÖRFEZ’E ISINABİLECEĞİ BİR SÜREÇ’

Suriye’de henüz bir siyasi çözüm umudu olmadığını söyleyen Mahalli, gelişmelerin aynı zamanda Türkiye’nin oynayacağı olumlu yahut olumsuz rolü bağlı olacağı görüşünde. “Hepimiz biliyoruz ki Türkiye-İran-Rusya üçgeninde Suriye sorununa çözüm bağlamında bir sürü şey yapıldı. Bunun en somut örneği de Astana’daki toplantı, sonrasında da Cenevre’deki olası toplantı” diyen Mahalli, “Ancak bu Trump meselesi, sayın Cumhurbaşkanı’nın Trump ile konuşması, CIA Başkanı Pompeo’nun gelişi ve ardından Suudi Arabistan’a gitmesi, Erdoğan’ın Bahreyn, Suudi Arabistan ve Katar’ı turlaması, oradan gelen yorumlar, demeçler göz önünde bulundurulduğunda Türkiye bağlamında bu süreci maalesef çok olumlu görenler az. Çünkü Türkiye’nin Rusya’dan soğuyabileceği ve bu Körfez ülkeleri ile yeni bir ısınma moduna girebileceği bir süreç” değerlendirmesini yaptı.

‘TRUMP ÇELİŞKİ YARATIYOR, KOALİSYON HİÇBİR ŞEY YAPMIYOR’

Suriye savaşı ve ötesinde Körfez ülkelerinin Suriye’deki radikal İslamcı grupları beslediğinin gayet iyi bilindiğini anımsatan Mahalli, Trump’ın radikal İslam ile mücadele vaatlerinin, ABD’nin şu anki tavrı arasında çelişkilerin bulunduğunu kaydetti. Mahalli, Ankara’nın gelişmeleri sağlıklı olarak göremediğini belirtirken, ABD’nin de IŞİD’le savaşına dair şu tespitlerde bulundu:

“Son 5 yılda Arap Baharı denilen kanlı süreçle Türkiye hep yanlış yaptı. Büyük hayaller kurdu, yeni Osmanlıcılık, hilafet, sultanlık, Körfez ülkeleri, Sünnilik… Ama geldi bir yerde tıkandı. Şimdi taktik adımlarla toparlamaya çalışıyor. Ama bir bakıyorsun yine bölgesel ve uluslararası süreçler Ankara’yı toparlıyor. Ankara kendini toparlamıyor. Bu da çok riskli. Çünkü Trump vaatlerde bulunuyor, sonra bir bakıyorsun CIA Başkanı Suudi Arabistan’a gidiyor, terörle mücadelede veliahta madalya veriyor. Dünyadaki bütün radikal İslamcı terör Suudi Arabistan kökenli. Suudi Arabistan sponsorluğu ve finansmanında ortaya çıkmıştır. Müslüman Kardeşler’den tutun da IŞİD’e Nusra’ya, Kaide’ye, Taliban’a kadar. İyi de ne anladık bu işten? IŞİD nerede? Suriye’de koalisyon bağlamında konuşacaksak, hiçbir şey yapmıyorlar. Kurulduğu günden beri yaptıkları tek bir şey var o da PYD’ye arka çıkma anlamında bombardıman ve silah desteği yapmaları.”

‘TRUMP DA REAGAN GİBİ ARTİST’

Trump’la birlikte akla George W. Bush’un izolasyonist olacağı tahminleri yürütülürken ‘demokrasi’ iddiasıyla ‘ulus devlet inşası projeleri’ yürüten yönetimi de gelirken, Mahalli, Trump’ı daha ziyade 1980’li yılların Ronald Reagan’a benzetti.

Mahalli “Reagan 1984’te seçilmişti 88’e kadar başkan kaldı. Hem SSCB’nin dağılma sürecini hazırladı politikalarıyla, hem de Gorbaçov ile nükleer silahların yayılması, balistik füzelerle ilgili anlaşmalar imzaladı. Karakter olarak da Regan ile Trump birbirine benziyor. Öbürü Hollywood artistiydi, bu da kendine göre artist” diye konuştu.

‘TÜRKİYE, SURİYE’DE BATAKLIK NOKTASINDA’

 Elbette Trump dönemi için iki haftalık bir değerlendirmenin çok sağlıklı öngörüler yaratmayacağını vurgulayan Mahalli, “Mesela bugün Netanyahu ile buluşuyor. Çıktı ilk günden itibaren çok sert İsrail yanlısı politikalar izliyor. Ukrayna’da provokatif davranışlarda bulunduğunun işaretleri geliyor. Trump şöyle ya da böyle olacak demek için erken” ifadelerini kullandı.

Asıl sıkıntının Türkiye’nin ABD’nin olası politikalarına göre politika üretmesi olacağını söyleyen Mahalli, “Ukrayna’daki başkan Poroşenko, ABD’den aldığı sinyallerle provokatif şeyler yapmaya çalıştı son iki hafta içinde. Bir de bak Türkiye’ye. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu hemen Kiev’e gitti. Orada başkanla görüşme ötesinde Kırım Tatarlarının liderleriyle de toplandı. Vizeler kaldırılmıştı zaten, artık kimlikle gidileceği açıklandı. Bunların Moskova açısından çok sempatik karşılanacağını sanmıyorum. Bu da doğal olarak Türkiye’nin Suriye konusunda Moskova ile şu ya da bu şekilde olan diyaloguna yansır diye düşünüyorum. Oraya yansıyorsa İran’a da yansayacak. Erdoğan Bahreyn, Arabistan ve Katar’a gitti. İran Başkanı Ruhani yarın ve öbürsü gün Kuveyt ve Umman sultanlarına gidiyor. Demek ki taktiksel birtakım adımlarla, sen Türkiye olarak birşeyler yapacaksan, karşı taraf da seyirci kalmayacaktır. Hele hele, Türkiye artık Suriye konusunun en bataklık noktasında” değerlendirmesinde bulundu.

‘RAKKA YOLUNDAYKEN RUSYA HAVA SAHASINI KAPATSA NE OLACAK?’

Türkiye hükümeti en üst ağızlardan El Bab’ın ardından Menbiç ve Rakka’ya yönelmek arzusunu dile getirirken, Mahalli’ye göre Türkiye’nin tek başına Rakka’ya gitmesi mümkün görünmüyor. Sahanın çok karışık olduğunu belirterek Suriye ordusu, IŞİD ve Rusya’nın da aktör olarak yer aldığını anımsatan Mahalli, “Yarın bir gün Rusya, Suriye hava sahasını Türk uçaklarına kapatsa ne olacak? Savaş mı çıkacak? Bu işler öyle kolay değil” vurgusu yaptı.

‘TÜRK ORDUSU ÇEKİLSİN, ÖSO CERABLUS’TA BİR DAKİKA KALAMAZ’

Mahalli, Türkiye ve ÖSO’nun kontrolündeki Cerablus’ta bile durumun tam olarak kontrol altında olmadığını belirtirken, şunları aktardı:

“Cerablus’ta ÖSO var sözde. Türk ordusu oradan çekilsin ÖSO iki dakika kalamaz. Bırak savaşmayı, çapulcu hepsi. Hırsız, çete, kendi aralarında bir sürü dümen çeviriyorlar. Cerablus’ta şimdi ÖSO’ya karşı üç gündür gösteriler yapılıyor. Oradaki Türk askerleri müdahale etmişler de öyle durdurmuşlar olayı. Neredeyse kan gövdeyi götürecek. Oradaki aşiret dengelerini ben bildiğim için Türkiye şimdi girdiği yerde bile tutunamaz, Ruslar, Suriye devleti ‘Çık’ dediği zaman. Göze alırsın savaşı, şu kadar şehit oldu, onun 10 katını göze alırsın, o zaman orada sorun yok. Ben PYD ile de Suriye ordusu ile de Rus ve İran ile de savaşacağım dersin, Körfez ülkeleri de yardımcı olacak. Çizdiğimiz senaryoya bak. El Bab dediğimiz kapıdan cehennemi açacaksın. Mümkün mü?”

ceyda karan/sputnik

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 7 Yorum )

 • MALCOLM-XX ;

  Mahalli, “Ancak bu Trump meselesi, sayın Cumhurbaşkanı’nın Trump ile konuşması, CIA Başkanı Pompeo’nun gelişi ve ardından Suudi Arabistan’a gitmesi, Erdoğan’ın Bahreyn, Suudi Arabistan ve Katar’ı turlaması, oradan gelen yorumlar, demeçler göz önünde bulundurulduğunda Türkiye bağlamında bu süreci maalesef çok olumlu görenler az. Çünkü Türkiye’nin Rusya’dan soğuyabileceği ve bu Körfez ülkeleri ile yeni bir ısınma moduna girebileceği bir süreç” değerlendirmesini yaptı.

  ————–

  ŞÜPHESİZ KİM NE YAPARSA GÜVEN KAZANIR YA DA DAHA GÜVEN KAZANAMADAN KAYBEDER VE ALLAH’IN DA KENDİSİNE SON BİR KURTARMA ÜMİDİYLE UZATMIŞ OLDUĞU BU RUSYA+İRAN VE ÇİN İPİNE SARILIR KURTULUR , YA DA DÜNYA ONURLULARI OLAN BÖLGE YÖNETİMLERİNE GÜVEN VERMEYEN VE KADER BELİRLEYİCİ OLAN BU TAVIRLARIYLA, HİÇ DE HAYIRLI OLMAYAN SONA DOĞRU İLERLER ŞÜPHESİZ !!!…

  AK PARTİ YÖNETİMİ, BÖLGE ÜLKELERİNİN DİK DURUŞU YANINDA DURMAZ VE ŞEYTANİ CEPHEYE YAKLAŞIRSA, ALLAH İNDİNDE KENDİSİNE YAKIŞACAK OLAN ÖDÜLÜNÜ (!) ALIR VE GİDER ŞÜPHESİZ AMA ONURLU DİRENİŞ CEPHESİNE DE BU AYRILIŞLA BİR ZARAR VEREMEZ ELBETTE Kİ, HA NE OLUR PEKİ ? SONUCUNDA KENDİSİNİN BİTİŞİNİ HAZIRLAYAN TAVIRLARIYLA SADECE BÖLGE DİRENİŞ GÜÇLERİNİN , BÖLGEDE ELDE EDECEKLERİ NİHAYİ BAŞARIYI GECİKTİRİR YALNIZCA !!!…

  YANİ SAKALIN YA DA KOLUN KESİLMESİ OLAYI GİBİ BİR ŞEYDİR BU DURUM ŞÜPHESİZ !!!…

  15.02.2017 8:41 pm
 • MALCOLM-XX ;

  HAA.. KATİL VE KALLEŞ ABD’YE VE ARAPLARA GÜVENEN VE YANAŞANLARIN SON DURUMLARI NASIL MIDIR ?

  VALLAHİ ONU SÖYLEMEME HİÇ GEREK YOK ; ÇÜNKÜ İNSANLIK VE DÜNYA TARİHİ ZATEN HİÇ BİR ŞEYİ, GÖREBİLEN GÖZLERE SAHİP OLAN HİÇ KİMSELERDEN GİZLEMEKTE DEĞİLDİR Kİ !!!…

  HAA.. PARDON KALP, KULAK VE GÖZLERİ MÜHÜRLÜ OLANLAR HARİÇ TABİİ Kİ !!!

  15.02.2017 8:48 pm
 • MALCOLM-XX ;

  Mahalli, Ankara’nın gelişmeleri sağlıklı olarak göremediğini belirtirken,

  (BU TEZİNİZ DOĞRU DEĞİLDİR VE TAM ANLAMIYLA SAĞLIKLI OLMASA DA, ANKARA BU GELİŞMELERİ ELBETTEKİ GÖRÜYOR ! AMA SANIYORUM ETRAFTAKİ AKIL VERİCİLERİN, SN. ERDOĞAN’ A HİZMET VE YARARDAN ZİYADE, YANLIŞ YÖNLÜ AMA ETKİLEYİCİLİK KABİLİYETİ YÜKSEK, TESİRLİ ETKİNLİKLERİ SÖZ KONUSU OLABİLİR ZANNEDİYORUM ! VE SANIYORUM ETRAFINDAKİ BU BAZILARI UÇARI BİR BİÇİMDE VE BAĞIŞLASINLAR LÜTFEN BENDENİZİN AMİYANE HALK TABİRİYLE, ”RUSYA VE İRAN KİMDİR Kİ SN. CUMHURBAŞKANIM ?! PARA VE PETROL DERSEN, ARAPLARDADIR BU VE GÜÇ DERSEN DE YİNE BU ABD VE BATI’DADIR VE BU YÜZDEN İRAN VE RUSYA’YA DA BU DIŞ POLİTİKA KONULARINDA GEREĞİNDEN FAZLA EYVALLAH VE İTİBAR ETMEYİNİZ ! ABD VE BATI KALLEŞTİR, MALLEŞTİR AMA İRAN VE RUSYA’DAN DAHA İYİDİR (NASIL İYİLERSE ARTIK ?!) VS. VS. BENZERİ İKNA DEMEYELİM DE, KAFA KARIŞTIRMA YA DA ETKİLEYİCİ OLMA YÖNTEMLERİ, KABİLİYETLERİ ÇOKTUR ELİN OĞLUNDA !” YANİ VEBALLERİNE GİRMEYELİM AMA AŞAĞI YUKARI BU ANLAMA GELEBİLECEK SÖZLERLE ETKİLEMEDE BULUNABİLİRLER ŞÜPHESİZ !!!…

  SADECE BİR MÜMKÜN YA DA GAYRİ MÜMKÜN FİKİR YÜRÜTME ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜ KULLANDIK VE MEVCUT ANAYASAMIZIN, BİZ SIRADAN TC. VATANDAŞLARINA VERMİŞ OLDUĞU DÜZEYLİ VE ÜLKE YARARINA OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ BİR FİKİR BEYANINDA BULUNMUŞ OLDUK YALNIZCA !…

  15.02.2017 9:22 pm
 • MALCOLM-XX ;

  Mahalli:

  ‘TRUMP ÇELİŞKİ YARATIYOR, KOALİSYON HİÇBİR ŞEY YAPMIYOR’

  Suriye savaşı ve ötesinde Körfez ülkelerinin Suriye’deki radikal İslamcı grupları beslediğinin gayet iyi bilindiğini anımsatan Mahalli, Trump’ın radikal İslam ile mücadele vaatlerinin, ABD’nin şu anki tavrı arasında çelişkilerin bulunduğunu kaydetti. ” DEMİŞ.

  (PARDON, ABD YÖNETİMLERİNİN HANGİ TAVIRLARI (FARKLI SÖZ VE FARKLI AMEL ŞEKİLLİ ) ÇELİŞKİSİZDİR Kİ ?!

  “Son 5 yılda Arap Baharı denilen kanlı süreçle Türkiye hep yanlış yaptı. (TÜRK DIŞ POLİTİKASINDA TÜRKİYE DEĞİL, AK PARTİ, TÜRK ULUSAL ÇIKARLARI ALEYHİNE HEP YANLIŞ YAPTI, BU, DOĞRUDUR VE BELKİ DE YANLIŞ YAPMA HAKKINI KULLANMIŞ OLDU ! AMA UNUTULMAMALI Kİ ALLAH İNDİNDE TELAFİSİ MÜMKÜN OLAN AF VE MAĞFİRET KAPSAMINDAKİ ‘KABAHAT, EKSİKLİK VE HELALLİK ALMA’ NİTELİKLİ KÜÇÜK YANLIŞLAR HARİCİNDE, TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYAN YANLIŞLAR YA DA BÜYÜK YANLIŞLAR OLARAK ADLANDIRILAN KONULARDA BEDEL ÖDETME YA DA CEZA YETKİSİNİ, KULLARA VE BU KULLARIN OLUŞTURDUĞU DÜNYEVİ ADALET KURUMLARINA TEVDİ ETMİŞTİR ŞÜPHESİZ Kİ BU KULLARA ATFEDİLEN BÜYÜK SEVGİ VE DEĞER ÇERÇEVESİNDE HASIL OLMUŞ BİR DURUMDUR Kİ BU ANLAMDA BEDELİNİ ELBETTE ÖDEMEK KAYDIYLA YANLIŞ YAPMA HAKKI DEĞİL, YALNIZCA İSTENMEMEKLE BİRLİKTE ALLAH BU ÖZGÜRLÜĞÜ , KÖTÜ SONUÇLARINA KATLANMAK VE ASLA ŞİKAYET ETMEYİP, KÖTÜ SONUÇLARINDAN DA,VERİLMİŞ OLAN BU ÖZGÜRLÜĞÜ DE, YİNE BU KULA VERİLİP, ESİRGENMEMİŞ OLUNAN AKIL VE VİCDAN ÇERÇEVESİNDE KULLANILARAK PİŞMANLIK DUYULMAMAK KAYDIYLA KULUNA BU ÖZGÜRLÜĞÜ TANIMIŞTIR YÜCE MEVLAM ! YANİ KULUN YANLIŞ YAPMA HAKKI DEĞİL, ÖZGÜRLÜĞÜ SÖZ KONUSUDUR YALNIZCA ALLAH İNDİNDE , O DA BEDELİNE RAZI OLMAK KAYDIYLA ŞÜPHESİZ ! KULLARIN DA SAĞLAM İŞLEMEYEN VE SÜREKLİ ŞİKAYET EDİLEN KÖTÜ, KAYIRAN VE YANLI BİR ADALET MEKANİZMALARI VARSA EĞER, BUNUN SORUMLUSU DA, SANIYORUM İNSANI SONSUZ AKIL, VİCDAN VE SORUMLULUK HİSSİYLE DONATARAK, HAYIRLI DOĞRULTULARDA KULLANILMASI İSTENİLEN BU DAVRANIŞ ÖZGÜRLÜĞÜNDEN DOLAYI DA SANIRIM AKIL VE VİCDAN SAHİBİ OLAN HİÇ BİR KULUN, ALLAH’I SUÇLAMA HAKKI OLMAYACAKTIR ! ŞAYET MEVCUT DÜNYEVİ YANLIŞLAR KONUSUNDA ALLAH’IN BU BEDEL ÖDETME ŞEKİLLİ ADALET KURALI KULLARCA İŞLETİLMEZ SE, ŞİKAYETE HAKLARI OLMAYACAĞI GİBİ, ACİZLİK YA DA KORUMUŞ KONUMUNA DÜŞTÜKLERİ BU ADALETSİZLİK KONULARINDA MEVCUT SUÇLULARIN BEDEL KARŞILIKLARINI DA KENDİLERİ ÜSTLENMİŞ OLDUKLARINDAN DOLAYI OLUŞACAK VE ÜZERLERİNE YAĞDIRILACAK OLAN-KURANİ TABİRLE- PİSLİKLERDEN DE ŞİKAYETE HAKLARI ASLA OLMAYACAKTIR ÇÜKÜ HER TOPLUM, BU İLAHİ ADALETLİ TUTUMLA, ‘LAYIK OLDUKLARI YÖNETİMLERİ, KENDİ ELLERİYLE OLUŞTURMUŞ OLACAKLARDIR ŞÜPHESİZ !) hayaller kurdu,

  15.02.2017 10:36 pm
 • MALCOLM-XX ;

  ”… Trump’ın, Ukrayna’da provokatif davranışlarda bulunduğunun işaretleri geliyor. Trump şöyle ya da böyle olacak demek için erken” ifadelerini kullandı. …”

  —————-

  Trump’ı değerlendirmek, hiç de erken değildir; çünkü Trump, Siyonizmin en has, en sadık evladıdır ki şüphe edenler, şüpheleriyle kalırlar yalnızca !

  Çok ama çok büyük bir olası tahminle Trump, Rusya’dan, Suriye konusunda almak istediği taviz tekliflerine, ebedi olmayı düşündüğü dünyasal ve bölgesel büyük, güçlü ve onurlu ortak çıkar dostu olan İran’ı, ıvır zıvır beklentiler karşılığında bu büyük stratejik dostunu gücendirmemek ya da kaybetmemek adına ve daha da önemlisi, dış politikada kalleş ve güvenilmez bir ülke damgası yememek adına, çok da haklı, akılcı ve yararcı bir tutumla sanıyorum Trump’ın, siyonistçe olan bu isteklerini kabul etmemiş olmasından kaynaklı sıkıntılar yaşamaktadır onurlu Rusya yönetimi de diğer dünyasal ve bölgesel güçlü anti emperyal dostları olan iran ve Çin vs. ülkeler ve onurlu yönetimleri gibi. Katil ve sömürgen ABD yönetimi, kendi aklınca bu küçük tavizler ve yemlerle okyanustan büyük balıklar yakalamayı ummaktadır ama Allah’ın tüm insanlığa göndermiş olduğu tek ilahi süreçsel din olan yüce İslam (Barış) Dini’nin süreçsel kitabı olan İncil’de de belirtmiş olduğu üzere ”Halbuki akıllarınızı kullanırsanız, okyanısın bütün balıkları sizlerin olur ” yüce sözü gereği Rusya+ İran ve Çinden oluşan bu anti emperyal cephe şayet bu ‘kutlu birliktelik’ lerini, ‘Şeytan ABD’ karşısında koruyabilirlerse, okyanusun tüm balıklarının da, İlahi bir ödül şeklinde bu kutlu birlikteliğin (Direniş Cephesi’nin) olmaması için bir tek evet yalnızca bir tek akılcı bir nedenini gösterebilirler mi, ileri sürebilirler mi tüm saygıdeğer okur kardeşleri acaba bu kutlu tezi ileri süren bu Malcolm-xx kardeşlerine karşı ?!…

  15.02.2017 11:39 pm
 • MALCOLM-XX ;

  Asıl sıkıntının Türkiye’nin ABD’nin olası politikalarına göre politika üretmesi olacağını söyleyen Mahalli…

  —————

  Vallahi hiç sorun değil ! Kalleş ABD ve bir dakikada adam satabilen Arapların ipiyle kuyuya inip de ağlayacak olan bedbaht bir insana, devlete ya da topluluğa, ne vicdanlı bir birey-kul ya da kullar topluluğu, ve ne de, kimse kusura bakmasın ama, Allah sahip çıkar ki, çünkü her kul / kullar vs. kendi özgür ameliyle kendi iyi ya da kötü kaderini çok şükür tayin hakkını elde etmiş durumdadır bu konuda Allah indinde ki, şayet bu konuda tam kanaat getirip de inanmayan kardeşlerimize, yüce İslam Dini’nin son süreçsel kitabı olan yüceler yücesi Kuran’a tekrardan bir sağlamca bakıp da, tetkik etmelerini öneririz acizane !!!…

  15.02.2017 11:59 pm
 • MALCOLM-XX ;

  ‘RAKKA YOLUNDAYKEN RUSYA HAVA SAHASINI KAPATSA NE OLACAK?’

  Türkiye hükümeti en üst ağızlardan El Bab’ın ardından Menbiç ve Rakka’ya yönelmek arzusunu dile getirirken, Mahalli’ye göre Türkiye’nin tek başına Rakka’ya gitmesi mümkün görünmüyor. Sahanın çok karışık olduğunu belirterek Suriye ordusu, IŞİD ve Rusya’nın da aktör olarak yer aldığını anımsatan Mahalli, “Yarın bir gün Rusya, Suriye hava sahasını Türk uçaklarına kapatsa ne olacak? Savaş mı çıkacak? Bu işler öyle kolay değil” vurgusu yaptı.

  ‘TÜRK ORDUSU ÇEKİLSİN, ÖSO CERABLUS’TA BİR DAKİKA KALAMAZ’

  ————

  AMA SAYGIDEĞER MAHALLİ’NİN, KENDİ ÜLKESİ VE BÖLGESİ ADINA DUYMUŞ OLDUĞU BU ONURLU ENDŞELER KARŞISINDA SONSUZ SAYGI DUYARAK VE SELAMLARIMI GÖNDEREREK (LÜTFEDER KABUL BUYURURSA) SON SÖZ BAĞLAMINDA DA MALCOLM-XX KARDEŞİ ŞUNLARI SÖYLEMEK İSTER Kİ, BİR KİŞİSEL YA DA PARTİSEL TUTUMUN BAŞARI YA DA BAŞARISIZLIK SONUÇLARINI DEĞERLENDİRİRKEN, ON KÜSUR YILLIK BAŞARILI PRAGMATİK TAVIRSAL SONUÇLARINI DA GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURMAK VE BU KONUDA PEŞİN YANILGILARA DÜŞMÜŞ OLMAMAK ADINA DA SANIYORUM OLASILIK İFADELERİYLE KONUŞMUŞ OLMAKTA DA FAYDA VARDIR DİYE DÜŞÜNMEKTEDİR BU MALCOLM-XX KARDEŞİ ACİZANE !…

  YANİ AK PARTİ’NİN, SANKİ ALLAH İNDİNDE, YAPMIŞ OLDUĞU PRAGMATİK DÖNÜŞLERLE, YANİ KULLARIN KENDİLERİNE TEVDİ EDİLMİŞ OLAN AKIL VE VİCDANLARINI TAM ANLAMIYLA KULLANAMAMA YA DA HİSSİ, ÇIKARSAL GÜDÜLERLE VE ISRARLI YANLIŞLARI, DOĞRU KABULLÜ BİR YAKLAŞIMLA TERCİH ETMELERİ VE DE EN SON BAĞLAMDA, İLAHİ ADALETİN YERYÜZÜNDE KULLAR ARACILIĞIYLA GERÇEKLEŞMESİ İLKESİNİN YETERİNCE CİDDİYE ALINIP, ÖNEMSENMEMESİ NETİCESİNDE KENDİ ADİL YÖNETİM VE YARGI SİSTEMLERİNİ OLUŞTURAMAMALARI SONUCUNDA LAYIK OLDUKLARI TARZDA YÖNETİLDİKLERİ VE YARGILANDIKLARI KONUSUNDAKİ ALLAH’IN İRADESİ NETTİR BU KONUDA ŞÜPHESİZ !

  HAA.. BU KONUDA HÜKÜM VERİCİ OLACAK OLAN ELBETTEKİ BİZ DEĞİLİZ , HALKTIR, YANİ MİLLİ İRADENİN KENDİSİDİR ŞÜPHESİZ ! EĞER TÜRKİYE’NİN ADİL BİR YÖNETİM VE YARGI SORUNU VAR İSE BUNA KARAR VERECEK OLAN VE VERECEĞİ OYLARLA BU SORUNLARINA ÇÖZÜM ÜRETECEK OLAN DA, DOĞRUDAN MİLLİ İRADENİN KENDİSİDİR ŞÜPHESİZ ! BİZ İNSANİ VE VATANDAŞLIK GÖREVİMİZ YALNIZCA VE OLASI SORUNLAR KONUSUNDA OLABİLDİĞİNCE OBJEKTİF, BİLİMSEL VE ÇÖZÜM ODAKLI ANALİZLER YAPMAKTIR YALNIZCA !… BUNU TABİİ Kİ KIRINTI DÜZEYİNDE DAHİ OLSA YAPABİLİYORSAK VE BİR İNSAN EVLADI OLMAYI, DEDİĞİMİZ GİBİ KIRINTI DÜZEYİNDE DE OLSA BAŞARABİLİYORSAK NE MUTLU BİZLERE !!!…

  16.02.2017 12:49 am
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER