RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Türkiye’den Ahlaki Açıdan İflas Etmiş İşbirliğine Katlanması Beklendi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Washington Post gazetesi için ABD-Türkiye ilişkilerini masaya yatıran makalesinde “Başlangıç olarak müttefikler ve ortaklar arasındaki dayanışma, uyum ve güveni yeniden canlandırmalıyız. Bu, DEAŞ’ı yok edecek, Suriye ile Irak’ı parçalayan dinamikleri ortadan kaldıracak” ifadesini kullandı.

Türkiye’den Ahlaki Açıdan İflas Etmiş İşbirliğine Katlanması Beklendi
12.01.2017 © RAST HABER

Gazetede ‘Türkiye, ABD’den daha iyisini hak ediyor’ başlığıyla verilen makalede, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, başkan seçilen Donald Trump 20 Ocak’ta yemin ederek görevine başladığında dostları ve müttefiklerinin, ABD’nin küresel olarak kendini nasıl konumlandıracağını merak içinde beklediklerini bildirdi.

Ortak güvenliğin, geleneklere uymayan, karmaşık ve ciddi birçok tehdit altında bulunduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu,”Kontrol altına alınmadığında terörizmdeki artış, şiddetli aşırıcılık ve kitlesel kaçak göç gibi tehditler, transatlantik toplumu bir bütün olarak istikrarsızlaştırma potansiyeline sahiptir” dedi.

Yılbaşı akşamı İstanbul’un bir kez daha terör vahşetine hedef olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, “Trajik biçimde 39 masum insan, 2017’yi karşılarken yaşamlarını yitirdi. Türkiye ve Avrupa’daki bu ve diğer çirkin saldırılar, ne yazık ki gece kulüpleri, futbol stadyumları ve Noel pazarları gibi zararsız yerlere teröristlerin korkakça ölüm ve yıkım getirdiğini göstermektedir. Etkin bir biçimde nedenlerini analiz edip tehditlerle mücadele edebilmek için doğru çözüm kombinasyonlarını formüle etmeli ve bunları kararlılıkla uygulamalıyız” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE HAYATİ MESELELERDE GÖZ ARDI EDİLDİ’

 Ortaklarla güven tazelemek için ABD’nin, sözü geçen tüm tehditler bağlamında ön cephede yer alan bir devlet olan Türkiye ile başlangıç yapmasının iyi bir tercih olacağını belirten Çavuşoğlu, Türkiye ile ABD arasındaki ikili ilişkilerin ne yazık ki çok gerilimli bir dönemden geçtiğini ifade etti.

Türk halkının, tasarlamadığı yoğun iç ve dış baskılarla karşı karşıya olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, buna rağmen Türkiye’nin, hayati öneme sahip meselelerde göz ardı edildiğini ve eleştirildiğini kaydetti.

Makalesinde, “Burada, Türkiye’de, kamuoyunda ve herkesi ilgilendiren politikalarda hayal kırıklığı belirgindir. Bunun nedeni nedir?” ifadesini kullanan Çavuşoğlu, başlıca sebebin ABD’nin Suriye’de, yapışık ikiz kardeşi PKK gibi Türkiye içinde barbarca ve ardı arkası kesilmeyen saldırıları desteklediği, yönettiği bilinen terörist bir örgütle — YPG/PYD — çalışmakta devam eden ısrarı olduğunu bildirdi.

Çavuşoğlu, yine ABD’nin hiçbir müttefikinin IŞİD tarafından Türkiye kadar hedef alınmadığını hatırlatarak, Türkiye’nin risk alarak, İslam ile hiçbir ortak yanı bulunmayan bu musibet oluşumla mücadeleye herhangi bir başka ülkeden daha fazla katkıda bulunduğu da vurguladı.

Dışişleri Bakanı, “Türkiye’den, başından sonuna kadar, stratejik müttefikimiz ile YPG/PYD arasında ahlaki açıdan iflas etmiş işbirliğine katlanması beklendi. PKK, terörist eylemlerine devam etmesi için durmadan yüreklendirilirken, Türk halkı haklı olarak bazı zor sorulara yanıt arıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

‘ABD DARBE GİRİŞİMİNİ ANCAK 4 GÜN SONRA KINAYABİLDİ’

Çavuşoğlu, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ABD’nin, girişimi ancak 4 gün sonra kınayabildiğini, üst düzey bir yetkilinin ziyaretiyle dayanışma göstermesi için ise aradan 40 gün geçmesi gerektiğini anımsattı.

Bakan Çavuşoğlu, “Biz, demokrasimizin ve anayasal düzenimizin yeniden tehdit edilmesini engellemek için almak zorunda kaldığımız tedbirler nedeniyle eleştiri bombardımanına uğrarken, darbe girişiminin arkasındaki isim, Fethullah Gülen, ABD’de serbestçe yaşıyor, milyar dolarlık FETÖ terör örgütünü Pensilvanya kırsalındaki malikanesinden idare ediyor.” ifadesini kullandı. Makalede, darbe girişiminin mağduru olan Türk milletinin haklı olarak yanıt arayışında olduğu, bunun yerine muhataplarından kanuni prosedürlere, makul gerekçelere ve kanıtlara ilişkin standartlara dair nutuk atıldığı belirtildi.

Çavuşoğlu, “Bizler Türkiye’de bu denli büyük güvenlik sorunlarıyla uğraşırken, bir de ülkede yükselen anti-Amerikancılık sebebiyle suçlamaya maruz kalıyoruz. Türklerin son dönemde, büyük ölçüde ABD’nin ilişkilerimizi zehirleyen sorunlara yönelik kayıtsızlığı sebebiyle, ittifakımızın değerine dair her zamankinden daha şüpheci olduğu sır değil. Ancak Türkiye’deki anti-Amerikancılık kesinlikle radikal bir karaktere sahip değildir, daha çok Avrupa’da gördüğümüz ideolojik tavırlara benzerlik gösterir ki bu da çaresiz bir hal değildir.” değerlendirmesinde bulundu.

‘SURİYE’DEKİ ATEŞKESE UYULMASINI ÜMİT EDİYORUZ’

Türkiye’nin bugün bir kez daha, transatlantik ittifakının karşı karşıya kaldığı, toplu göç ve terör dahil pek çok ciddi tehdit karşısında bir siper olarak durduğunu belirten Çavuşoğlu, “Birçok kez kanıtladığımız gibi, en belirgin şekilde de DEAŞ’a karşı mücadelede, düşmanla mücadele söz konusu olduğunda Türkiye, kararlı bir müttefiktir.” yorumunu yaptı.

Çavuşoğlu, istikrarsız bir bölgede Müslüman çoğunluklu bir demokrasi olarak Türkiye’nin aynı zamanda, karşı karşıya kaldığı, hiçbiri uzak ya da hayali olmayan tehditler söz konusu olduğunda, müttefikler arasında dayanışma ve bağlılık görmeye ihtiyaç duyduğunu kaydetti.

Suriye’de istikrarı sağlamak için gösterilen çaba doğrultusunda ateşkes için Rusya ile birlikte çalıştıklarına işaret eden Çavuşoğlu, “Bu ateşkese uyulmasını ve müttefiklerimiz dahil tüm tarafların ateşkesin uygulanmasına yardımcı olmasını ümit ediyoruz.” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 5 Yorum )

 • MALCOLM-XX ;

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Washington Post gazetesi için ABD-Türkiye ilişkilerini masaya yatıran makalesinde “Başlangıç olarak müttefikler ve ortaklar arasındaki dayanışma, uyum ve güveni yeniden canlandırmalıyız.

  (NASIL OLACAK BU ?

  YA ABD, TÜRKİYE ÜZERİNDEKİ AHLAKSIZ TEKLİF, İSTEK, İHANET VE DÜŞMANLIKLARINDAN VAZ GEÇECEK, AK PARTİ YÖNETİMİNİN ÖNÜNDE DİZ ÇÖKECEK, YA DA AK PARTİ YÖNETİMİ , ABD’NİN TÜM İHANET VE KALLEŞLİKLERİNİ GÖRMEZDEN GELECEK, ABD ÖNÜNDE ULUSAL ONURU YOK SAYIP, DİZ ÇÖKECEK VE BELKİ DE BU YOLDA ‘SUİKAST’ İÇEREN BİR YOL KAZASINA UĞRAYACAK, YANİ BU SAATTEN SONRA, ‘BİR BABANIN KÜÇÜK ÇOCUĞUNUN ELİNİN SOKULMASI SONRASINDA KUYRUĞU KOPARTILMIŞ VE CANI YANMIŞ YILANIN OLMAYACAK DOSTLUĞU GİBİ PARADOKSAL BİR DOSTLUK OLUR SANIRIM BU TÜRK ABD DOSTLUĞU !!!…)

  Bu, DEAŞ’ı yok edecek (ABD’NİN DERDİYMİŞ SANKİ DEAŞ’IN YOK EDİLMESİ ?!…)

  , Suriye ile Irak’ı parçalayan dinamikleri ortadan kaldıracak” ifadesini kullandı.

  (OLMAYACAK DUAYA ABD’YLE ÇIKMAK GİBİ BİR ŞEY BU !!!…)

  12.01.2017 4:34 pm
 • MALCOLM-XX ;

  Suriye’de istikrarı sağlamak için gösterilen çaba doğrultusunda ateşkes için Rusya ile birlikte çalıştıklarına işaret eden Çavuşoğlu, “Bu ateşkese uyulmasını ve müttefiklerimiz dahil tüm tarafların ateşkesin uygulanmasına yardımcı olmasını ümit ediyoruz.” dedi.

  ————–

  NE DÜŞÜNÜYORUM BİLİYOR MUSUNUZ ?

  AK PARTİ GERÇEKTEN BU ZURNANIN ZIRT DEDİĞİ ZORLU ORTAMDA ABD’NİN AK PARTİ KONUSUNDAKİ ÇARESİZLİĞİNİ İFADE EDEN RUSYA, İRAN, ÇİN’DEN OLUŞAN ÇOK ÇOK GÜÇLÜ BİR AVRASYA DOSTLUK CEPHESİNE SIRTINI DAYAMAKTA OLMASIDIR ABD’Yİ BU KONUDA BİÇARE KILAN ŞEY !!!…

  AK PARTİ’Yİ VE TÜRKİYE’NİN MÜSTAKBEL MÜREFFEH, KUTLU GELECEĞİNİ KURTARAN ANA NEDEN, İŞTE BU ONURLU ANTİ EMPERYAL VE BARIŞÇI BÖLGE YÖNELİMLERİDİR ŞÜPHESİZ !!!…

  12.01.2017 4:47 pm
 • MALCOLM-XX ;

  ‘ABD DARBE GİRİŞİMİNİ ANCAK 4 GÜN SONRA KINAYABİLDİ’

  ———-

  YAHU KUSURA BAKMAYIN DA SIZ BU KONUDA FAZLA ACIMASIZSINIZ DOĞRUSU !

  SİZİ YOK ETMEYE ÇALIŞAN BİR ÜLKEDEN FAZLA BİR ŞEY İSTEDİĞİNİZİN FARKINDA DEĞİL MİSİNİZ GERÇEKTEN ; YOKSA KARŞI TARAFA ACI MI ÇEKTİRMEK Mİ (?!) İSTEMEKTESİNİZ YOKSA ?!…

  ADAMLAR 4 GÜN SONRAKİ KINAMAYI BİLE NE SIKINTILI SÜREÇ SONRASINDA (YAPMAKLA/YAPMAMAK ARASINDA GİDİP GELEREK) YAPTIKLARININ SANIRIM FARKINDA DEĞİLSİNİZ ?!…

  12.01.2017 4:56 pm
 • EBU HUSEYIN ;

  SUCLU KADI, SOZDE ADALETI SAVUNANDA KADI, ADALETI YOK EDENDE KADI, SANA IHANET EDIP VE ZORA SOKANDA.
  O ZAMAN BU KADIDAN SEN NE BEKLIYORSUNKI ADALETMI? DOSTLUKMU?
  BUNLARIN PENTAGONUDA CIA’SIDE BUROKRATIDA INSAN HALKALARI SAVUNUCUSDA TEK BIR SEY ICIN HIZMET EDERLER.
  ILERIYE DONUK KURDUKLARI PROJELER ICIN. SADECE NASIL YAPILMALI ONU TARTISIRLAR ARALARINDA. BIZLERDE DERIZKI BU BIZE DAHA YAKIN BU DAHA UZAK.
  NIYE BIR CANIMI BILEREK ACITI DIGERI ISE CAKTIRMADAN ACITI.
  ALLAH TEYFIK VERSIN SU MUSLUMAN IDARECILERE.

  12.01.2017 5:17 pm
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER