RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Türkiye’nin Irak’la Kurduğu Dostluktan Memnunuz Sıra Suriye’de

Türkiye’nin Irak’la Kurduğu Dostluktan Memnunuz Sıra Suriye’de
08.01.2017 © RAST HABER

RASTHABER-Başbakan Yıldırım’ın Irak ziyaretini değerlendiren Velayeti, “Türkiye- Irak arasında gerilimin düşmesi ve dostluk ilişkilerinin yeniden kurulmasını memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

İmam Hamanei’nin başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, IŞİD’i anlatan bir kitabın açılış töreninde Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım’ın Irak’a yaptığı ziyaret ve Ankara-Bağdat hattında yaşanan yakınlaşmayı değerlendirdi. Velayeti, “Türkiye- Irak arasında gerilimin düşmesi ve dostluk ilişkilerinin yeniden kurulmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Bölge milletlerinin saadeti, gerginlikten kaçınıp bölgesel işbirliğinden geçer” diye konuştu.

Velayeti, Amerika’nın  sözkonusu radikal düşüncelere dayalı  dini okulların kurulmasındaki rolünün ardından  IŞİD’in bölgedeki  terörist faaliyetlerinin de kendini göstermeye başladığını söyledi.

Ali Ekber Velayeti,  Amerika’nın önceki dışişleri bakanı Hillary Clinton’ın açık bir şekilde  terör örgütü IŞİD’in Amerika tarafından kurulduğunu ilan ettiğini söyledi.Terör örgütü IŞİD’in Siyonist İsrail rejimi ile işbirliği içinde olduğunu  belirtti. 

‘SIFIR SORUN POLİTİKASINA GERİ DÖNMESİNİ TEMENNİ EDERİZ’

Velayeti, “Türk hükumetinin Irak’la iyi komşuluk ilişkileri kurup, bu ülkenin toprak bütünlüğüne saygı göstermesine yönelik attığı adım, olumlu bir adımdır. Bu dostluk ilişkisinin Türkiye ve Suriye arasında da kurulmasını umut ederiz. Türkiye ve Suriye arsında var olan gerilim ne Türkiye’nin yararına ve ne de Suriye’nin yararınadır. İki ülke arasındaki ilişkilerin Türkiye’nin komşularıyla benimsediği ‘sıfır sorun’ dönemine geri dönmesini temenni ederiz” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER