RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Türkiye’nin Suriye’deki Silahlı Muhalifler Üzerinde Etkisi Var

Türkiye’nin Suriye’deki Silahlı Muhalifler Üzerinde Etkisi Var
12.02.2017 © RAST HABER

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov; Suriye’deki krize siyasi çözüm sağlama yönünde pratik adım atmak için koşulların şu an her zamandan daha çok uygun olduğunu belirtti.

Moskova’da dün Rus diplomatlar günü münasebetiyle düzenlenen etkinlikte konuşan Lavrov; daha önce geçen Eylül ayında benzer bir fırsatın sağlandığını, fakat Obama idaresinin üstüne düşeni yapmaması nedeniyle bu fırsatın kullanılamadığını söyledi.

Lavrov Suriye’deki krizin çözümü için ‘şok ile tedavi’ niteliğinde sayılan bir yöntemle ileri adım atıldığını söyledi. Rusya’nın bu adımında Türkiye ile ilişkilerini kullandığına işaret eden Lavrov; bu bağlamda Suriye’de ateşkes anlaşmasının ilan edildiğini ifade etti.

Lavrov; Türkiye’nin hala Suriye’de ‘silahlı muhalifler’ adı verilen oluşumların yüksek sayıda lider ve elebaşlarına etkisinin bulunduğunu belirtti.

Suriye’nin Geleceğini Suriyeliler Belirleyecek

Diğer yandan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov; Rus İzvestia Gazetesi ile röportajında; Suriye’nin geleceğini, herhangi bir dış müdahale olmaksızın bizzat Suriyelilerin kararlaştırıp belirleyeceğinin bir kez daha altını çizdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığının resmi web sitesinde yayınlanan röportajında Lavrov; BMGK’nin çoğunluk oyla onayladığı 2254 sayılı kararın, Suriye’de BM gözetimi altında teröre karşı geniş ve ortak bir cephenin teşkil edilmesini öngördüğünün altını çizdi. Lavrov bu kararda aralarında Suriye ordusu başta olmak üzere teröre karşı olan herkesin de desteklenmesinin öngörüldüğünü vurguladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER