RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Uluslararası Toplum Bahreyn Yönetiminin Cinayetlerine Niçin İtiraz Etmiyor?

İngiltere’de yaşayan Iraklı insan hakları aktivistlerinden Sahir El-Arabi, Bahreyn İnkılabı’nın yıldönümüne ilişkin olarak; Al-i Halife’nin silah anlaşmalarıyla Arabistan ve İngiltere’nin sessizliğini satın aldığını söyledi.

Uluslararası Toplum Bahreyn Yönetiminin Cinayetlerine Niçin İtiraz Etmiyor?
13.02.2017 © RAST HABER

RASTHABER-Bahreyn 14 Şubat 2011 yılında halkın Al-i Halife rejimine karşı ayaklanmasına şahit oldu.

Bahreynli muhalifler düzenledikleri barışçıl protestolarda, özgürlük, adaletin sağlanması, ayrımcılığın ortadan kalkması ve seçilmiş bir hükümetin iktidara gelmesini istediler.

Bahreyn rejimi ise Suudi Arabistan gibi Arap ülkeleriyle işbirliği yaparak Bahreyn halkının hareketini bastırdı. Asılsız iddia ve suçlamalarla siyasi ve insan hakları aktivistlerini uzun süreli hapis cezalarına çarptırdı ve onları vatandaşlıktan çıkardı.

Al-i Halife’nin protestoculara karşı gerçekleştirdiği bastırma eylemlerinde onlarca kişi öldürüldü ve binlerce kişi de yaralandı.

Iraklı insan hakları savunucularından Sahir El-Arabi Tesnim Haber Ajansı’na verdiği röportajda, yedinci yılına giren Bahreyn İnkılabı’nın zorlukları ve fırsatları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Sahir El-Arabi röportajında şunları söyledi: “Bahreyn İnkılabı yedinci yılına girmektedir ve Arap Baharı olarak bilinen inkılaplar arasında en uzun inkılap sayılmaktadır. Bu inkılap Bahreyn’de iktidarda bulunan rejim tarafından bastırılmıştır ve rejim bu konuda yabancı ülkelerden de yardım almıştır. Bahreyn rejimi halkı kuşatması altına almaya ve onların Al-i Hafife rejiminin kendilerine verdiği haklar dışında meşru haklarını talep etmemelerini sağlamaya çalışmıştır. Oysaki Al-i Halife rejimi iki yüz yıl önce Fars Körfezinin küçük bir kenarı olan bu ülkeyi işgal etmiştir.”

Bahreyn’de bugünlerde yaşanan olaylar, İslam İnkılabı’nın ilk günlerinde yaşanan olaylara benziyor

El-Arabi sözlerine şöyle devam etti: “Bu rejim sadece halkının isteklerini yerine getirmemekle kalmadı, silahlarını da halkın üzerine doğrulttu, onlarca kişiyi öldürdü, binlerce kişi, yaraladı ve tutukladı. Bahreynli gençleri idam etti, siyasi partileri kapattı ve Ayetullah Şeyh İsa Kasım’ı vatandaşlıktan çıkardı. Bahreyn İnkılabı, Bahreyn tarihinde görülmemiş bir şekilde şiddetle bastırıldığı bir durumda yedinci yılına girmektedir. Bugünlerde Bahreyn’de yaşanan olaylar, İslam İnkılabı’nın ilk günlerinde yaşanan olaylara benzemektedir.”

Ölümlere, bastırmalara ve vatandaşlıktan çıkarmalara rağmen Bahreyn İnkılabı ısrarla devam ediyor

Rejimin halk hareketini bastırmakta bu kadar ısrarcı olmasının nedenlerinden biri, özellikle Amerika olmak üzere dış ülkelerin verdiği destek ve Arabistan’dan aldığı askeri yardımdır. Şu an Al-i Halife rejiminin halkı bastırma sloganını seçtiğini ama halkın, ölümlere, bastırmalara ve vatandaşlıktan çıkarılmalara rağmen inkılaplarına devam etmekte ısrar ettiğini düşünüyorum.”

Al-i Halife askeri anlaşmalarla Amerika ve İngiltere’nin sessizliğini satın almıştır

Sahir El-Arabi röportajının devamında özellikle Amerika ve İngiltere olmak üzere uluslararası toplumun Al-i Halife’nin işlediği suçlar karşısındaki sessizliğine ilişkin şu ifadelerde bulundu:

“Al-i Halife rejiminin Amerika ve İngiltere’nin sessizliğini, askeri ve silah anlaşmalarıyla ve bu ülkelerin Bahreyn’de askeri üs kurmalarına izin vererek satın alması çok üzücüdür. Bahreyn’in Amerika’nın beşinci filo merkezi olduğunu çok iyi biliyoruz ve İngiltere altmışlı yılların sonunda Süveyş Kanalı’ndaki askeri üssünü toplamak zorunda kalırken, geçtiğimiz günlerde Ortadoğu’daki ilk askeri üssünü Bahreyn’de kurmuştur.

 Bu yüzden bu iki ülkenin sessizliğini silah ve askeri anlaşmalar karşılığında Al-i Halife rejimine verdikleri bir ayrıcalık olarak açıklayabiliriz. Her ne kadar İngiltere ve Amerika’da halk ara sıra Bahreyn’deki insan hakları ihlallerine karşı protestolar düzenlense de öyle görünüyor ki, İngiltere ve Amerika için askeri ve ekonomik menfaatler insanların hayatından daha önemli.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

 • MALCOLM-XX ;

  Uluslararası Toplum Bahreyn Yönetiminin Cinayetlerine Niçin İtiraz Etmiyor?

  İngiltere’de yaşayan Iraklı insan hakları aktivistlerinden Sahir El-Arabi, Bahreyn İnkılabı’nın yıldönümüne ilişkin olarak; Al-i Halife’nin silah anlaşmalarıyla Arabistan ve İngiltere’nin sessizliğini satın aldığını söyledi.

  —————

  Vallahi arkadaş ben bu yaşıma değin şunları öğrendim ve şunları söylerim :

  Ortadoğu’da ve aslında tüm dünyada olmak üzere eğer bir kişi, grup, kurum, örgüt (terörist örgütler de dahil olmak üzere) ve bir ülke , şayet ABD, AB ve İSRAİL çıkarlarına hizmet ediyorsa, o ülkenin, çağdışı olması, anti demokratik ya da despot olması gibi konular hiiçççç.. önemli değildir, eleştirilemez ve asla tepki gösterilemezdirler ; ama eğer ABD, AB emperyalistlerine ve İSRAİL siyonizmine hizmet etmeyip, kölelik yapmayan dik duruşlu, onurlu ve tam bağımsızlığı savunan kişi, grup, kurum, örgüt yada ülkeler iseler, ağızlarıyla kuş tutsalar boştur ve bir şekilde yok edilmeleri gereken kesimlerdirler ! Asla insan olarak görülmezler ve kesinlikle de bunların yaşamaya filan da hakları dahi yoktur kesinlikle !!!…

  Tüm bu acı gerçekler orta yerde duruyorken zavallı dürüst haber kanallarımız da safiyane soruyorlar,

  ”Uluslararası Toplum Bahreyn Yönetiminin Cinayetlerine Niçin İtiraz Etmiyor?” diye !!!…

  YAHU ULUSLARARASI TOPLUM DEDİKLERİNİZ KİMLER Kİ ?!…

  İNSAN KANI EMEN ‘EMPERYALİZM VE SİYONİZM’ DEĞİL Mİ ?!…

  ‘ADALET VE MERHAMET’ İN, ŞEYTANIN GÖREVLERİ ARASINDA OLDUĞUNU KİMLER SÖYLEDİ Kİ ?!…

  LAF SALATASINA GEREK YOK; DÜNYA MÜCADELESİ MAALESEF, ŞEREFLİLERLE ŞEREFSİZLER ARASINDA GEÇMEKTEDİR ANA HATLARIYLA, ONUN İÇİN ŞEREFLİLERİN ÖNCELİKLE, KİMLE DANS ETTİKLERİ KONUSUNA ÇOK ÇOK DİKKAT ETMELERİ GEREKMEKTEDİR ŞÜPHESİZ !!!…

  13.02.2017 5:33 pm
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER