RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Vatandaşlara Satranç Atan Erdoğan Günaha Mı Girdi?

Vatandaşlara Satranç Atan Erdoğan Günaha Mı Girdi?
03.01.2017 © RAST HABER
Cübbeli’nin “Satranç caiz değildir” sözleri, akıllara Erdoğan’ın vatandaşlara satranç atma anlarını getirdi.

İsmailağa Cemaati’nden “Cübbeli Ahmet Hoca” olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü satranç oynamanın haram olduğunu söyledi. Cübbeli Ahmet’in bu sözleri tartışma yarattı.

ERDOĞAN HALKA SATRANÇ DAĞITTI

Cübbeli’nin bu sözleri akıllara Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’la birlikte halka satranç dağıtmasını getirdi. Sosyal medyada bu görüntüler “Erdoğan günaha mı girdi” yorumlarına neden oldu.

20 PADİŞAH SATRANÇ OYNUYORDU

Kendilerini Osmanlı sevdalısı olarak nitelendiren İsmailağa’cılar Osmanlı Pahişahlarının çoğunun satranç oynadığını da unuttu. Dünyanın en büyük satranç koleksiyonu sahibi olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Akın Gökyay Osmanlı’da 36 padişahın 20’sinin satranç bildiğini, Atatürk’ün de iyi bir satranç oyuncusu olduğunu söylemişti.

 

‘PADİŞAH OYNARSA SIKINTI YOK’

İsmail Ağa Cemaati’nin derneği Yavuz Sultan Selim Gençlik Derneği’nin yöneticisi ‘Ömer Korkmaz Faruk Hoca’ isimli bir şahıs Youtube üzerinden yayınladıkları sohbet videosunda satrançla ilgili sorulan soruyu okuduktan sonra şu cevabı vermişti:

“Osmanlı Devleti’nde bazı padişahların satranç oynaması şöyle izah edilebilir: Devlet hukukunda herhangi bir mezhebe bağlı kalmak gibi bir kural yoktur. Devletin hukuku belirlenirken bütün mezheplere göre tertip edilen bir şeydir. Devlet bütün mezheplere göre maslahatına uygun olan şeyi alabilir. Bunu devlet yapabilir. Ama şahıs adına haramdır.

‘GÖZDAĞI VERMEK İÇİN OYNAMIŞ OLABİLİRLER’

Padişahların satranç oynaması şahsi bir zevkinden dolayı değil. Bunlar daha ziyade savaş konusunda taktik gibi mevzularda tecrübe edinmek, zekayı geliştirmek. Yahut karşı devletin başkanlarıyla oynayıp da ‘Sizi satrançta bile mağlup’ ediyoruz diye savaştan önce gözdağı vermek şeklindeki birtakım maksatlarla oynamış olabilirler.

Bizim devlet adamlarından ziyade şahsi olarak satranç oynamanın caiz olmayacağını söylemiştik.”

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün “Satranç oynayan kişi insanların en yalancısıdır. Satranç oynayan lanetlenmiştir” sözleriyle ilgili “Biraz satranç oynasan böyle olmazsın Cübbeli. Aslında biraz satranç oynayıp zihnini geliştirmen gerektiğinin itirafını yapıyorsun” ifadelerini kullandı.

Ahmet Hakan’ın yazısının konuya ilişkin bölümü şöyle: Biraz satranç oynasan böyle olmazsın Cübbeli. Bu sefer de kafayı santranca takmışsın. Uydurma hadislere yaslanarak ‘satranç oynayanlar ve seyredenler lanetlenmiştir’ diyorsun.

Cübbeli! Bu yaptığınla şu üç şeyi aynı anda yapmayı başarıyorsun:
– BİR: Memleketi karıştırmak isteyen iç ve dış mihraklara, yeni cinayet alanlarının adresini veriyorsun.
– İKİ: İslam’ı satranç gibi bir zekâ oyununa bile müsamahasız bir din gibi göstererek milleti dinden imandan uzaklaştırıyorsun.
– ÜÇ: ‘Satranç, tavladan bile kötü’ saptaması yaparak…

Aslında biraz satranç oynayıp zihnini geliştirmen gerektiğinin itirafını yapıyorsun.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER