RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Ya Başkanlık Ya Seçim

Ya Başkanlık Ya Seçim
12.01.2017 © RAST HABER

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, “Bu şartlar, Türkiye’nin yaşadığı süreç, hepsi birlikte dikkate alındığında teklifin geçmemesinin neticesi, zorunlu olarak Türkiye’yi bir seçime götürür” dedi.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, anayasa değişiklik teklifinin Meclis Genel Kurulu’ndan geçmemesi halinde Türkiye’nin seçime gidebileceğini belirterek, “Bu şartlar, Türkiye’nin yaşadığı süreç, hepsi birlikte dikkate alındığında bunun geçmemesinin neticesi, zorunlu olarak Türkiye’yi bir seçime götürür. Baharda götürür, sonbaharda götürür ama götürür. Kimse engelleyemez seçimi” ifadelerini kullandı.

Şentop, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen AK Parti’nin anayasa değişiklik teklifine ilişkin soruları yanıtladı. Bir maddenin düşmesi halinde teklifin geri çekilip çekilmeyeceğine yönelik soru üzerine Şentop, “Metin, Genel Kurul’dan geçmezse, o zaman hiç kimse seçim istemiyor diyelim ama Türkiye seçime mecbur kalır” değerlendirmesinde bulundu.

Şentop, siyasetle en ufak bir ilgisi olan kişinin, bunu böyle değerlendirmesi gerektiğini dile getirerek, “Bu şartlar, Türkiye’nin yaşadığı süreç, vesaire hepsi birlikte dikkate alındığında bunun geçmemesinin neticesi, zorunlu olarak Türkiye’yi bir seçime götürür. Baharda götürür, sonbaharda götürür ama götürür. Kimse engelleyemez seçimi” diye konuştu.

 ‘SAYISAL ŞEYLER YANILTABİLİR, BİR ARTI BİR EKSİ ÇOK ÖNEMLİ DEĞİL’

Birinci tur oylamalardan çıkan sonuçlara ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Şentop, ilk turdaki oylamaların önemli olmadığını, sayılara bakmanın doğru olmayacağını kaydetti. Şentop, teklifin, hem MHP hem de AK Parti tarafından benimsenen bir metin olduğuna işaret ederek, “Sayısal şeyler yanıltabilir. Bir artı bir eksi çok önemli değil” değerlendirmesinde bulundu.

‘İFTİRADAN İBARET’

CHP’nin kafasının karışık olduğunu belirten Şentop, CHP’li milletvekilinin “Metni görmeden boş imza verdiler” derken, konuşmasının sonunda “2012’deki teklifleriyle yüzde 99 aynı” ifadesini kullandığını kaydetti. Şentop, şöyle devam etti: “(5 yıl önceki teklifimizle aynı) diyor, hem de (görmeden imza attı) diyor. Aynı metinse görmesi gerekmez ki. Demek ki biliyor. Bütün milletvekilleri bu metni bilerek aday oldular, milletvekili seçildiler 4 seçimde de böyle anlatıyor. ‘Milletvekili teklifi bilmiyor’ demek, tamamen iftiradan ibaret. 316 imza, ‘Hadi sen de imzala’ diye atılmış bir imza değil. 5 senedir mevcut teklifimiz içindeki teklifimize destek mahiyetinde.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

 • MALCOLM-XX ;

  Bahçeli: Anayasa Meclis’ten geçmezse seçim yapılmalı

  TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, “Bu şartlar, Türkiye’nin yaşadığı süreç, hepsi birlikte dikkate alındığında teklifin geçmemesinin neticesi, zorunlu olarak Türkiye’yi bir seçime götürür” dedi.

  ————-

  MERAK EDİYORUM GERÇEKTEN AKP’YE İHANETEN Mİ, YOKSA BİLMEDEN YA DA KARANLIK BİRİLERİNİN DOLDURUŞUNA GELEREK Mİ BÖYLE KONUŞUP, TEHLİKELİ VE GEREKSİZ BİR SEÇİM İSTİYORLAR ACABA ?!

  BÜYÜK ANTİ EMPERYALİST UYARI :

  BAŞKANLIK SİSTEMİNİN MECLİSTEKİ REDDİ KESİNLİKLE AK PARTİ LEHİNEDİR AMA YENİ BİR SEÇİM, ASLA AK PARTİ LEHİNE DEĞİLDİR !!!…

  12.01.2017 4:17 pm
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER