RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Yemenli Çocuklar 5 Yaşına Ulaşamadan Ölüyor

Yemenli Çocuklar 5 Yaşına Ulaşamadan Ölüyor
01.02.2017 © RAST HABER

RASTHABER-Uluslararası Çocuk Fonu (UNİCEF); Arabistan’ın askeri müdahalesi sonucunda, Yemen’de sağlık ve altyapı alanında 10 yıllık kazanımın kaybedildiği açıkladı.

UNİCEF Arabistan’ın saldırıları sebebiyle çocukların gıda sıkıntısı çektiğini belirterek Yemenli çocukların hayati tehlikesi bulunduğunu açıkladı. 

Yemen UNİCEF Temsilcisi Meritxell Relano salı günü Cenevre’de şu açıklamalarda bulundu:

“Yemen’de sağlık düzeninin savaş ve ekonomik kriz sebepli bozulması nedeniyle 10 yıl öncesine geri döndük. Ve Yemen’de sağlık alanındaki 10 yıllık kazanımımızı kaybettik. 

Yemen’de sağlıklı doğan her 1000 bebekten 63’ü 5 yaşına ulaşmadan ölüyor. Bu rakam 2014 yılında 1000’de 55’ti.”

Meritxell Relano sözlerinin devamında gıda sıkıntısının en çok Saade, Hadide ve Taiz kentlerinde yaşandığını belirterek şunları söyledi: “Bizi asıl endişelendiren şey şiddetli gıda sıkıntısıdır. Çünkü çocukların ölümüne neden olmaktadır.” 

BM Yemen İnsani Konular Koordinatörü Jimi Mc Goldric de, Yemen’de sadece 3 ay yetebilecek kadar buğday stoku kaldığını belirtti. 

UNİCEF, Arabistan’ın saldırıları nedeniyle birçok problemle karşılaşan Yemenlilere yardım edilebilmesi için en az 236.5 milyon dolara ihtiyaç olduğunu ve bu rakamın bugüne kadar bulunamadığı belirtti.

Arabistan’ın 22 ay boyunca Yemen’e düzenlendiği saldırılar sonucunda yaklaşık 1400 çocuk hayatını kaybetti. 

Verilen bilgilere göre; Arabistan’ın Yemen’e düzenlediği saldırılarda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 11 bin 400 Yemenli hayatını kaybetti. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER