RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Yeni KHK Yayımlandı! İşte Değişiklikler

Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden 330 akademisyenin ihraç edildiği kanun hükmünde kararnamenin (KHK) ardından bir KHK daha yayımlandı.

Yeni KHK Yayımlandı! İşte Değişiklikler
09.02.2017 © RAST HABER

687 sayılı yeni kararnamede, en dikkat çekici detay, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun 149/A maddesinin yürürlükten kaldırılması oldu. Bu madde, eşitlik ilkesini de içeren esaslara aykırı olarak yayın yapan özel televizyon ve radyolara yayın durdurma ve para cezaları verilmesini öngörüyordu.

Maddenin kaldırılmasıyla, ‘partili cumhurbaşkanlığı’nı hedefleyen anayasa değişikliğine gidilirken yayın kuruluşlarına özgürce tek bir kampanyaya dair haberlere yer verme hakkı verilmiş oldu.

Yeni KHK’da, Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunu’nda yer alan ‘kuran ve işleten’ ibaresi ‘kuran ve/veya işleten’ olarak değiştirildi.

Yayınlanan KHK’daki son detaylar şöyle:

* Kapatılan özel radyo ve televizyonların; sahip oldukları yayın lisansları, yayın hakları, frekans ve kanal kullanımı ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulu nezdindeki benzeri izinleri Maliye Bakanlığının bu yöndeki talebi üzerine, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından verilecek.

* Kayyum atanmasına karar verilen şirketlerin ortaklık payları ve varlıkları gerekli görülürse, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından satış ve tasfiye yapılabilecek. Satış ve tasfiye sürecinde şirket, ortaklık payları ve varlıkların yönetiminin atanan yöneticiler tarafından yürütülmesine devam edilecek. Satış veya tasfiyeden elde edilen gelirler Hazineye irat kaydedilecek.

* Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutulacak. Bu yetki valiliklere devredilebilecek. Düzenlenen yükümlülüğe uymayan aracın işletenine 625 lira ceza verilebilecek.

* Bankacılık mevzuatı ile bankacılık usul ve prensiplerine uygun kredi kullandırma, bu kredileri temdit etme veya ek kredi kullandırma, taksitlendirme, teminata bağlama veya yeniden yapılandırma işlemleri zimmet suçu olmaktan çıkartıldı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER