RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Yıldırım, AB’ye Seslendi: Siz Bizimle Dalga mı Geçiyorsunuz?

Başbakan Binali Yıldırım, ‘terörle mücadele’ yasalarında reform yapmadığı sürece Türkiye’ye vize serbestisi verilmeyeceğini bildiren Avrupa Birliği’ne (AB) “Siz bizimle dalga mı geçiyorsunuz” diye seslendi.

Yıldırım, AB’ye Seslendi: Siz Bizimle Dalga mı Geçiyorsunuz?
10.01.2017 © RAST HABER

İkinci Dünya Savaşı’ndan beri yaşanan en büyük sığınmacı akınını durdurmak isteyen AB’nin Türkiye ile imzaladığı mülteci geri kabul anlaşmasının şartlarından biri de Türkiye’ye vize serbestisi tanınmasıydı. Ancak Türkiye’nin öncelikle 72 kriteri yerine getirmesi gerekiyordu.

Türkiye baştan beri bu kriterlerden Terörle Mücadele Kanunu’ndaki (TMK) terör tanımının daraltılması ve netleştirilmesi konusunda ayak diremişti.

‘Hukuk dersine Türkiye’nin ihtiyacı yok’

Büyükelçiler konferansında konuşan Yıldırım, AB ve dışişleri bakanlarının süreçle ilgili temaslarını sürdürdüğünü belirterek, terörle mücadele yasasının değiştirilmesinin ‘asla konuşulamayacak bir şey’ olduğunu söyledi.

Başbakan şöyle devam etti: “Siz bizimle dalga mı geçiyorsunuz? Darbe girişiminden sonra yüksek bir sesle kınamak yerine, ‘Darbecileri fazla hırpalamayın’ demeleri bizim kanımıza dokundu. Önce darbeyi hiç tereddüde mahal bırakmadan kınayacaksınız, sonra da Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğuna sonuna kadar inanacaksınız. Hukuk dersine Türkiye’nin ihtiyacı yok.”

‘Avrupa gelecek vizyonunu gözden geçirmeli’

AB’nin üyelik sürecini lütuf olarak gördüğünü savunan Yıldırım, “AB’nin Türkiye’ye, bizim AB’ye olduğumuzdan daha fazla ihtiyacı var. AB, Türkiye’yle daha güçlü hale gelecek. Krizleri daha kolay aşacak. Ama Avrupa gelecek vizyonunu yeniden gözden geçirmeli. İngiltere niye çıkmaya çalışıyor? Niye yüzde 59, birliğin işleyişinden memnun değil. AB’de süreçler yavaşladı. Bürokrasi çok fazla hantallaştı. Bu da birliğin geleceğini sorguluyor” diye konuştu.

Bakan Çelik çağrı yapmıştı

AB Bakanı Ömer Çelik, AB’ye insan haklarıyla ilgili fasılların açılması çağrısı yapmıştı: “Açık söylüyorum, 23. ve 24. fasılları açalım ve bunları resmi bir şekilde konuşalım. Ama siz bu fasılları açmayıp gece gündüz bu konuları konuşunca demokrasi ve insan hakları ortadan kalkıyor ve iş siyasi bir boyut kazanıyor. Dışlayıcı, fasılları siyasi sebeplerle açmayan bir yaklaşımla ilerlemek söz konusu olmaz. Fasılları açarsınız, konuşuruz ve fotoğraf net bir şekilde ortaya çıkar. Bundan sonraki süreç çok daha önemli.” 

Süreçle ilgili son olarak konuşan Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz ise, Türkiye’nin ‘terörle mücadele’ yasalarında reform yapmadığı sürece vize serbestisi sürecinin devreye girmeyeceğini söylemişti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER