RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Yıldırım: Asıl Çözüm Mültecilerin Memleketlerine Geri Dönmeleri

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşen Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’nin 3 milyon civarında Suriyeli ve Iraklı mülteciye ev sahipliği yaptığını hatırlattı. Yıldırım, “Biz istiyoruz ki bu bölgedeki sorunların sonlandırılmasında herkes üzerine düşeni yapsın, yük paylaşımında cimrilik göstermesin” dedi.

Yıldırım: Asıl Çözüm Mültecilerin Memleketlerine Geri Dönmeleri
11.02.2017 © RAST HABER

Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’nde yapılan basına kapalı görüşme, 1 saat 20 dakika sürdü. Görüşmede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu da yer aldı. Görüşmenin ardından Yıldırım ve Guterres ortak basın toplantısı düzenledi.

Guterres’i ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Yıldırım, “Görevi devraldıktan sonra, ilk ülke ziyaretlerinden biri olması bizim için önemli ve anlamlıdır. Bu hususun BM ile güçlü işbirliğimizin, Türkiye’nin bölgede yaşanan sorunlara çözüm konusunda aktif katılım sağlamasının bir tezahürü olarak görmekteyiz. Genel Sekreterle bugünkü görüşmemizde ülkemizle BM arasındaki yakın iş birliğimizi birçok yönüyle ele aldık” diye konuştu.

Dünyadaki mültecilerin toplam sayısının birçok ülkeden daha büyük olduğunu söyleyen Başbakan Binali Yıldırım, “Bunu en yakın gören ülke Türkiye. Türkiye asla cimri olmadı. Biz insanlığımızın gereğini yaptık. Komşularımız bize sığındı. Biz bize yakışanı yaptık. AB’nin mülteci akımını önlemek için bizimle yaptığı bir anlaşma var. Bu ağır aksak da olsa yürüyor. Asıl çözüm, bu mültecilere bakmak değil. Asıl çözüm bunların memleketlerine geri dönüp, yaşamlarını sürdürmeleri” diye konuştu.

“GÜVENLİ BÖLGEYİ AMERİKALI DOSTLARIMIZLA GÖRÜŞÜYORUZ”

Güvenli bölge önerisinin değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Başbakan Binali Yıldırım, ” Bunu Amerikalı dostlarımızla görüşüyoruz. Terörden arındırılmış bölgeler olmalı. Bu konuda BM’ye de önemli görevler düşüyor”dedi.

Yıldırım, görüşmede Suriye ve Irak’ta yaşanan gelişmeleri, IŞİD’le mücadele konusunu, PKK, YPG ve PYD’nin bölgedeki faaliyetlerini ve BM kuruluşlarının tek çatı altında toplanıp bir merkeze dönüştürülmesi konularını konuştuklarını söyledi.

‘KIBRIS’TA YAPICI TUTUM İZLEDİK’

Türkiye’nin 3 milyon civarında Suriyeli ve Iraklı mülteciye ev sahipliği yaptığını söyleyen Yıldırım, “Türkiye bunu yaparken de doğrusu başka ülkelerden kayda değer bir destek almadan bunu başarmış durumdadır. Bunu da bütün dünya görmektedir, bilmektedir. Biz istiyoruz ki, bu bölgedeki sorunların sonlandırılmasında herkes üzerine düşen görevi yapsın, yük paylaşımında cimrilik göstermesin” dedi.

Kıbrıs görüşmeleri hakkında da konuşan Yıldırım, “Kıbrıs’ta devam eden barış görüşmelerinin olumlu bir sonucu ulaşması bakımından Türkiye olarak her zaman yapıcı bir tutum izledik. Bundan sonra da bu tutumuzu sürdüreceğiz ancak buradaki ince nokta Kıbrıs Türk halkının geleceğinin teminat altına alınması ve beklenmedik bir tatsız olayın yaşanmamasıdır. Ayrıca bu adada kurulacak yeni yönetim şeklinde adil, eşit her iki tarafın temsil edileceği bir yapının oluşturulması da olmazsa olmaz hususların başında gelmektedir” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER