RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Yıldırım, Başika Krizinin Ardından İlk Kez Irak’ta

Başika krizinin ardından ilk kez Irak’a giden Başbakan Binali Yıldırım’ın bugün Bağdat’ta gerçekleştireceği temasların ardından Erbil’e geçerek IKBY Başkanı Mesud Barzani ve Başbakan Neçirvan Barzani’yle görüşeceği belirtildi.

Yıldırım, Başika Krizinin Ardından İlk Kez Irak’ta
07.01.2017 © RAST HABER

Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Başbakan Yıldırım’ın bugün ve 8 Ocak’ta Bağdat ve Erbil’i ziyaret edeceği duyuruldu. Açıklamada, ziyaret vesilesiyle Türkiye-Irak Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyinin üçüncü toplantısının da Başbakan Yıldırım ve Irak Başbakanı Haydar el İbadi başkanlığında gerçekleştirilmesinin öngörüldüğü ifade edildi.

Bağdat’ta Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum ve Temsilciler Meclisi Başkanı Selim Cuburi’yle de görüşmeler yapacak Yıldırım’ın ayrıca parti yetkilileri, Irak’ın önde gelen bazı siyasi yetkilileri, kanaat önderleri ve Iraklı Türkmenlerin temsilcileriyle bir araya geleceği belirtildi.

‘BARZANİ İLE GÖRÜŞECEK’

Açıklamada, şu bilgiler paylaşıldı: “Görüşmelerde, bölgemizde istikrar, refah ve güvenliğin kalıcı şekilde tesis edilmesine yönelik atılabilecek adımlar ele alınacaktır. Bu bağlamda, her iki ülkeye ortak tehdit arz eden terör örgütleri PKK, DEAŞ ve FETÖ’yle mücadelede işbirliğinin güçlendirilmesi üzerinde durulacaktır. Görüşmelerde ayrıca, iki halkın ortak yararları doğrultusunda ekonomi, enerji ve ulaştırma alanlarında işbirliğinin daha üst seviyelere taşınması imkanları araştırılacaktır.”

Yıldırım’ın, Bağdat’taki temaslarının ardından Erbil’e geçerek Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani ve Başbakanı Neçirvan Barzani’yle görüşmeler yapacağı, bu görüşmelerde de terörle mücadele ve ekonomik konuların ele alınmasının öngörüldüğü bildirildi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • bahadır yuksel ;

    Cook gecikmiş bir gezi komsu ülkelerle daha iyi olmak lazım..İran ırak suriye bizim can damarımız onlara bir şey olursa türkiye cook zarar görür ve yok olur…

    07.01.2017 10:00 am
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER