RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Yıldırım ile Barzani’den Ortak Açıklama

Başbakan Binali Yıldırım, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani ile Erbil’de ortak basın toplantısı düzenliyor.

Yıldırım ile Barzani’den Ortak Açıklama
08.01.2017 © RAST HABER

Basın toplantısındaki açıklamalardan satır başları:

Başbakan Binali Yıldırım ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ortak basın açıklaması yaptı

Yıldırım’ın açıklamasından satır başları şöyle:

Görüşmelerimiz çerçevesi iki başlık altında toplanabilir.

Bunlardan birincisi terörle ortak mücadele. İkincisi ise ekonomik ve yatırım konuları.

Özellikle terör bağlamında şunları ifade etmekte fayda var. Hem DEAŞ terör örgütü, hem PKK terör örgütü hem de FETÖ, sadece Türkiye’nin meselesi değil, aynı zamanda bu bölgenin de Irak’ın da Suriye’nin de meselesidir. Irak’ın da, Merkezi Hükümet’in de aynı şekilde bir güvenlik meselesidir. O bakımdan burada müşterek bir çalışmaya ihtiyaç var. Bunu Avrupalı ve Amerikalı dostlarımıza da anlatıyoruz.

Biz Suriye’de DAEŞ’e karşı Fırat Kalkanı operasyonunu sürdürüyoruz. Ortak hedefimiz bölgenin ve tüm insanlığın baş belası olan bu sapık örgütü ortadan kaldırmak. DAEŞ’e karşı uluslararası camia daha fazla destek vermelidir.

PYD’nin Suriye bölgesinde ‘oldu bittiler’ yapmasına da asla rıza gösteremeyiz. Orada yaşayan Peşmergeleri, Arapları yerinden yurdundan ettiler, adeta bir işgal içerisine girdiler. Tabii adını ne kadar değiştirirse değiştirsin bunların ne yaptıklarını biliyoruz. Bunlar PKK’dan türemiş. İsim değiştirerek işin esasını değiştiremezsiniz. PKK eşittir PYD eşittir YPG. Artık o kadar çok örgüt adları çıkarıyorlar ki, her olaydan sonra bir örgüt adı duyuyoruz. Ama bunları yediğimizi zannetmesinler.

PKK ile hem yurt içinde hemde bu bölgede mücadelemiz sürüyor. PKK’ın Irak’tan ülkemize gerçekleştirdiği saldırılar asla kabul edilemez. Bu konuda gereken neyse hepsi sonuna kadar yapılacak. Bu terör örgütünün batıya doğru yayılması ve Şengal bölgesine yuvalanması asla kabul edeceğimiz bir şey değildir. Bu bir güvenlik meselesidir. Sadece Türkiye’nin değil sizinde güvenlik meselenizdir. Irak merkezi hükümetin de sizinde güvenlik meselenizdir. O yüzden burada ortak bir çalışmaya ihtiyaç var. 

PKK’nın Irak topraklarından ülkemize gerçekleştirdiği saldırılar asla kabul edilemez. Bu konuda gereken neyse hepsi sonuna kadar yapılacak. Bu terör örgütünün batıya doğru yayılması, Şengal bölgesinde yuvalanması da asla ve asla kabul edeceğimiz bir şey değildir.

Erbil’deki FETÖ okullarının kapatılması konusunda verdiğiniz desteğe teşekkür ediyorum. Bizim buradaki hassasiyetimiz çok açık: Öğrencilerin zarar görmemesi ama bunların sahibi, yöneticisi olan terör örgütü elemanlarının tasfiye edilmesi.

Diğer yandan ekonomik konularda bakanlar çalışmalarını yaptılar. Ekonomik konuları görüşmek üzere Ocak ayında bir komisyon kurulacak. Erbil’de bir iş forumu kurulacak.

BARZANİ: “BU ZİYARETİ ÇOK ÖNEMLİ BULUYORUZ”

Barzani de konuşmasında, ziyaretin önemine vurgu yaparak, “Kürdistan Bölgesi’nde sizi (Binali Yıldırım) ve beraberinizdeki heyeti çok sıcak bir şekilde karşılamaktan memnuniyet duyuyorum. Bağdat’ta çok başarılı bir görüşme gerçekleştirdiniz. Bugün de Erbil’de Kürdistan hükümeti ile birkaç görüşme gerçekleştirdiniz. Türkiye ile tüm alanlarda ilişkilerimizin geliştirilmesine hazırız” dedi.

Bölgeye yapılan bu ziyaretleri çok önemli buluyoruz” diyen Barzani, şunları söyledi: “Bu ziyareti, Türkiye hükümeti ve halkının Kürdistan Bölgesi’ne büyük bir desteği şeklinde kabul ediyoruz. Aynı zamanda bize desteklerinden ve sağlamış oldukları kolaylıklardan dolayı Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip Erdoğan) ve Türkiye halkına teşekkürlerimizi yineliyoruz.”

Toplantıda, terörle mücadele konusuna da değinen Barzani, “Hepimiz, terör ve terörizm felaketiyle karşı karşıyayız. Terör ve terörizmle mücadele edebilmek için tüm tarafların dayanışmasına ihtiyaç var. Şükürler olsun bizim cephelerimizde teröristler büyük bir yenilgiye uğradı. Türkiye ve diğer ülkelerde de terör ve terörizmin ortadan kaldırılması temennisinde bulunuyorum” ifadelerini kullandı.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

 • MALCOLM-XX ;

  Bölgeye yapılan bu ziyaretleri çok önemli buluyoruz” diyen Barzani, şunları söyledi: “Bu ziyareti, Türkiye hükümeti ve halkının Kürdistan Bölgesi’ne büyük bir desteği şeklinde kabul ediyoruz. Aynı zamanda bize desteklerinden ve sağlamış oldukları kolaylıklardan dolayı Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip Erdoğan) ve Türkiye halkına teşekkürlerimizi yineliyoruz.”

  ————–

  KOMŞUNUZ IRAK’IN , ABD DESTEĞİYLE BÖLÜCÜ TAŞARONU OLAN BİZ PEŞMERGE’YE, IRAK VE BÖLGE ÜLKELERİ TERSİNE VE BU BÖLGE ÜLKELERİ ARASINDAKİ İŞBİRLİĞİ VE UYUMU REDDEDEN BİR GÖRÜNTÜ VEREREK IRAK BÖLÜCÜLERİNE VERİLMİŞ OLAN BİR DESTEK OLARAK GÖRÜYOR VE KABUL EDİYORUZ BU LÜTUFKAR ZİYARETİNİZİ DEMEK İSTİYOR BARZANİ ŞÜPHESİZ !!!…

  BU İFADELER, BÖLGE ÜLKELERİ ARASINDA GELİŞECEK OLAN MÜSTAKBEL STRATEJİK İLİŞKİLERİN GELECEĞİNİ TEHLİKEYE ATAN SÖZLERDİR VE CB. ERDOĞAN’I DA, KOMŞU BİR ÜLKENİN BÖLÜCÜ GAYRİ MEŞRU GÜÇLERİNİ DESTEKLEYEN, İKİ ÜLKE DOSTLUĞUNA RİAYET ETMEYEN BİR CUMHURBAŞKANI KONUMUNA SOKMAKTADIR Kİ MAAZALLAH ASLA KABUL EDİLECEK BİR SÖZ DEĞİLDİR !!!…

  08.01.2017 6:38 pm
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER