RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Yıldırım: Yoklukta, Hiç Yoktan İyidir

Başbakan Binali Yıldırım, Ahilik Fonu’na ilişkin konuştu. Yıldırım, “İki yıl para vereceksin, prim düzenli ödenecek. Bir şey olduğunda ödediğin prime bakacağız. Sınırları 711 lira ila 1422 lira arasında para verilecek. Allah bereket versin, yoklukta, hiç yoktan iyidir” dedi.

Yıldırım: Yoklukta, Hiç Yoktan İyidir
04.01.2017 © RAST HABER

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde esnaf ve zanaatkarlara seslendi. Faizsiz kredi uygulama kapsamında 48.355 esnafa 1.5 milyar lira dağıtıldığını belirten Yıldırım, “Esnafa 1 yıl ödemesiz 3 yıllık destek verildi. Bunun bazı şartları var. Şartları kim tutturuyorsa vereceğiz” dedi.

Yıldırım’ın konuşmasından satır başları şöyle:

‘TÜRKİYE EKONOMİK KRİZLERİ AŞABİLDİYSE BURADA SİZİN SAĞLAM DURUŞUNUZUN ÇOK BÜYÜK KATKISI VAR’

Bizim esnafımız dünyada benzeri görülmeyen bir geleneğe sahip. Yaklaşık 100 yıllık geçmişimizde ekonomimizin bel kemiği olmuştur. Türkiye ekonomik krizleri aşabildiyse burada sizin sağlam duruşunuzun çok büyük katkısı vardır. 2002’den beri gerçekleştirdiğimiz atılımlarda sizin katkınız çok büyüktür.

‘NİYE BU KADAR MÜRACAAT ETTİNİZ DİYEMEYİZ?’

Esnafa 1 yıl ödemesiz 3 yıllık destek verildi. Bunun için bir kaynak var. 2016 yılı için 15 bin esnafa bu imkanı tanıdık. Müracaat 250 bine dayanmış. Ne yapmamız lazım. Vatandaş şunu bilmez, kardeşim ben 15 bin kişiye vereceğim niye bu kadar müracaat ettiniz diyemeyiz? Bunun bazı şartları var. Şartları kim tutturuyorsa vereceğiz. Bu kaynak 15 binin üzerine çıkacak. Gerekirse başka taraflardan alacağız. Bunun bir planlaması var tabi. İncelenecek, başka imkanlardan faydalanmıyorsa, bunlar gözden geçirilecek. Faizsiz kredi uygulama kapsamında 48.355 esnafa 1.5 milyar lira dağıtmışız.

‘SİZ İKİ KOYUN BİR DE BİZ VERELİM’

Ahilik Fonu, bugünkü toplantının konusu. Ahilik ben değil, biz demek. Ahilik ve esnaf fonu kuruyoruz. İşler her zaman iyi gitmez. Günün birinde işsiz kaldınız, dara düştünüz, ne yapacağım diye düşünüyorsunuz. İşte yardım alabileceğiniz esnaf ve ahilik fonu var. Bu fon devlet ve milletin birlikte elini taşın altına koymasıyla oluşuyor. Yani siz iki koyun bir de biz verelim diyoruz. Böylece bu paralar biriksin. Talep esnaf temsilcilerinden geldi, biz de talebin doğru bir talep olduğunu değerlendirdik. 1.5 ay gibi bir sürede olgunlaştırdık. Bu düzenlemeyi de çok kısa bir süre içerisinde Genel Kurul’a getireceğiz. Fona 18 lira devlet, 35 lira esnaf ödeyecek. İki yıl katkının devam etmesi lazım. İki yıl para vereceksin, prim düzenli ödenecek. Bir şey olduğunda ödediğin prime bakacağız. Sınırları 711 lira ila 1422 lira arasında para verilecek. Allah bin bereket versin, yoklukta, hiç yoktan iyidir.

ajanslar

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER