RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Yüzlerce Halepli Evlerine Geri Dönüyor/VİDEO

Yüzlerce Halepli Evlerine Geri Dönüyor/VİDEO
24.12.2016 © RAST HABER

Halep’te terörden temizlenen Hanano Konutları bölgesindeki yüzlerce aile evlerine geri döndü.

Yıllar süren terörden kurtulmanın sevincini yaşayan vatandaşlar, belli başlı dış güçlerden destek ve komuta alan terörün Halep’te yol açtığı yıkım ve tehcirin sona ermesiyle evlerine döndüklerini kaydetti. Vatandaşlar bölgede temel hizmet şebekelerinin onarılması ardından evlerini kontrol etme ve terör sonucunda meydana gelen yıkımı onarmaya çalışacaklarını ifade ettiler.

Suriye ordusunun hayallerini suya düşürmediğini belirten vatandaşlar, er ya da geç terörden kurtulup evlerine dönecekleri konusunda hiçbir zaman kuşkuları olmadığını söyledi. Vatandaşlar şimdi de ordu ile el ele omuz omuza evlerini koruyacaklarını, meydana gelen yıkımı da onaracaklarını vurguladı.

4,5 yıl önce teröristlerin evlerine saldırmaları sonucunda Lazkiye’de geçici ikamet merkezlerinde kaldıklarına işaret eden vatandaşlar; dönüşleri sırasında askerler ve ilgili diğer resmi kurumların kendilerine her türlü yardım ve kolaylığı sağladıklarını kaydetti.

Bir kısmının terör saldırıları sonucunda evlerinin tamamen yıkıldığına dikkat çeken vatandaşlar, bunun üzerine devletin kendilerine geçici ikamet yerleri temin edip temel ihtiyaçlarını karşıladığını ifade ettiler.

Vatandaşlar her şeye rağmen evlerine dönmenin sevincini ifade ederken, Kızılay Örgütü ve Suriye ordusunun desteklerinin takdire şayan olduğunu vurguladılar.

Halep Valiliğinde bir kaynak; Lazkiye’de geçici ikamet merkezlerinde bulunan yaklaşık 100 ailenin semte döndüğünü ifade etti. Kaynak bunların büyük bir kısmının evlerine döndüklerini, evleri ikameye uygun olmayan bir kısmın da geçici ikamet merkezlerine yerleştirildiklerini söyledi.

ajanslar

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER