RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Zencani’ye Açılan Onur Air Davasında Yeni Gelişme

İranlı yetkili bir kaynak Zencani’nin bankasına bağlı Onur Air Havayolları Şirketi’ni satın alacak kişinin bulunduğunu söyledi.

Zencani’ye Açılan Onur Air Davasında Yeni Gelişme
01.01.2017 © RAST HABER

RASTHABER-İranlı yetkili kaynak Tesnim Haber Ajansı’na verdiği röportajda Zencani’nin bankasının Türkiye’deki yediemininden biri olan Kudret Tuncel tarafından Onur Air’in Cankut Bagana isimli birine satmasıyla ilgili olarak İran Petrol Şirketi’nin açtığı dava hakkında şunları söyledi:

“Bu yıl ocak ayında Türkiye’de bu dava hakkında duruşma gerçekleşecek ve konu hakkında karar verilecek.”

Bu yetkili, İran Petrol Şirketi’nin Tuncel ve Bagana ile birtakım müzakereler gerçekleştirdiğini belirterek şunları söyledi: “Bu durumda ve duruşmanın gerçekleşeceği bugünlerde, bir iki kişi Onur Air’i satın almak için başvurdu ve bu kişilerle de görüşme içerisindeyiz.”

Zencani’nin bankasının yabancı malvarlıkları arasında bulunan şirketlerden biri de Onur Air Havayolları şirketidir. Zencani duruşmalarının birinde bu şirketi 255 milyon Euro’ya satın aldığını iddia etti ama başsavcı Onur Air şirketinin petrol şirketi ortaklarına verilmesi gereken ve merkez bankasına transfer edilen paralarla satın alındığına inanıyor.

Zencani Onur Air Şirketi’ni Cankut Bagana isimli bir kişiden satın almıştı.  Ama İran’da Zencani’ye dava açılınca, Bagana, Kudret Tuncel’in Zencani’nin malvarlığının emini olduğunu bildiği için, Zencani’ye haber vermeden Onur Air’i Tuncel’den satın aldı. Bagana, Kudret Tuncel’in Zencani’nin malvarlığının emini olarak sahibinin bilgisi olmadan bile bu şirketi satma yetkisinin olduğunu biliyordu.

Bu yasa dışı anlaşmanın ardından İran Petrol Şirketi bir vekaletnameyle Zencani’nin Türkiye’deki mal varlığının yetkisini aldı ve Bagana ve Tuncel’e karşı Türkiye’de dava açtı.

Bu rapora göre Onur Air’in satılması halinde Zencani’nin petrol şirketine olan borcunun bir milyar tümene yakın bir miktarı da tasfiye edilecek. Zencani’nin avukatı, İran mahkemesinin kararına göre, Zencani’nin petrol şirketine olan borcunun yaklaşık iki milyar Euro olduğunu ama ödemenin gecikmesi nedeniyle Zencani’nin borcunun 3 milyar Euro olarak açıklandığını belirtti.

Petrol Bakanı’nın açıklamasına göre şimdiye kadar Zencani’nin Petrol Şirketi’ne olan borcu, Zencani’nin ülke içerisindeki mal varlığından ödendi. Tabi İran Petrol Bakanlığı İnceleme Komitesi Başkanı Asgar Hindi kısa bir süre önce bu mal varlıklarının satımıyla ilgili olarak Tesnim Haber’e şunları söylemişti: “Müşteriler Onur Air’i satın almak için başvuruyor ama nakit sıkıntısı yaşıyorlar. Taksitle anlaşma sağlamak istiyorlar. Ama petrol şirketi malları nakit olarak satmak istiyor.”

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER