RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Zevahiri Bağdadi’ye Yalancı Diyerek Şiilere Saldırı Emri Verdi

Zevahiri Bağdadi’ye Yalancı Diyerek Şiilere Saldırı Emri Verdi
06.01.2017 © RAST HABER

El Kaide lideri Zevahiri, yeni bir ses kaydı yayınlayarak IŞİD lideri Bağdadi’nin ‘suçlamalarına’ yanıt verdi.

ABD merkezli SITE İstihbarat Grubu’nun aktardığına göre, El Kaide lideri Eymen el Zevahiri, ‘Allah’tan başka kimseye boyun eğmeyeceklerini’ belirten bir ses kaydı yayınlayarak IŞİD lideri Ebu Bekir el Bağdadi’yi hedef aldı.

‘ŞERİATA GÖRE HRİSTİYANLARIN MAHREMİYETİNİ KORUYACAĞIMIZI SÖYLEDİM’

IŞİD’in El Kaide aleyhine ‘namussuz’ bir propaganda yaptığını savunan 65 yaşındaki Zevahiri, kendilerine yöneltilen ‘Şiilere saldırmadıkları’ ve ‘Hristiyanlarla işbirliği yapmaya hazır oldukları’ iddialarını yalanladı. “Yalancılar, yalanlarında ısrar ediyor” diyen Zevahiri, ‘gelecekte kurulacak İslam halifeliğinin yönetiminde Hristiyanların da yer alacağını’ söylediği ‘suçlamalarını’ reddetti. Zevahiri, “Söylediğim şuydu: Onlar tarım, ticaret, para gibi konularda bu topraklardaki ortaklarımız ve biz Şeriat kurallarımıza göre onların mahremiyetlerini koruyacağız” ifadelerini kullandı.

‘PAZAR YERİ, CAMİ VE Şİİ İBADETHANELERİNİ BOMBALAMAMALARINI ANLATTIM’

Şiilere saldırılmaması için çağrı yaptığı iddialarını da reddeden Zevahiri, ‘sivillere yönelik rastgele saldırılar yerine Şiilerin ağırlıkta olduğu Irak güçlerine saldırı düzenlenmesi gerektiğini’ söylediğini belirtti.

“Onlara pazar yerlerini, Şii camileri ile hüseynileri (aşura merasimlerinin yapıldığı mekanlar) ve camileri bombalamamalarını, askerler ve güvenlik güçlerine ile Şii militanlara odaklanmalarını defalarca söyledim” diyen Zevahiri, Bağdadi’nin yönelttiği ‘El Kaide’nin Mısır’ın darbeyle görevinden uzaklaştırılan eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi desteklediği’  iddiasını da yalanladı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER